Video (8.x-1.0) - en to it translation catalogue (60 entries)

en: delete
it: elimina

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Type
it: Tipo

en: List
it: Elenco

en: Description
it: Descrizione

en: Edit
it: Modifica

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Image
it: Immagine

en: edit
it: modifica

en: Export
it: Esporta

en: Preset Name
it: Nome formato

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: Upload
it: Carica

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: 1 hour | @count hours
it[0]: 1 ora
it[1]: @count ore

en: 1 day | @count days
it[0]: 1 giorno
it[1]: @count giorni

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: General
it: Generale

en: Other
it: Altro

en: Loop
it: Iterazione

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: Controls
it: Controlli

en: Reference
it: Riferimento

en: Allowed file extensions
it: Estensioni file consentite

en: Audio sample rate
it: Frequenza di campionamento audio

en: Audio bitrate
it: Larghezza di banda audio

en: Add another item
it: Aggiungi un altro elemento

en: Autoplay
it: Partenza automatica

en: Maximum upload size
it: Dimensione massima caricamento

en: Prefer raw-text replacements for text to avoid problems with HTML entities!
it: È preferibile utilizzare una stringa di testo semplice (raw-text) per evitare problemi con la sintassi HTML!

en: 1 year | @count years
it[0]: 1 anno
it[1]: @count anni

en: 1 week | @count weeks
it[0]: 1 settimana
it[1]: @count settimane

en: File directory
it: Cartella file

en: 1 month | @count months
it[0]: 1 mese
it[1]: @count mesi

en: Video settings
it: Impostazioni video

en: export
it: esporta

en: Allowed extensions
it: Estensioni consentite

en: Progress indicator
it: Indicatore di avanzamento

en: Appears in: @types
it: Compare in: @types

en: Field types
it: Tipi di campo

en: Upload destination
it: Destinazione file caricati

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
it: Seleziona dove i file dovranno essere memorizzati. I file privati hanno un costo di gestione maggiore ma permettono l'accesso limitato ai file memorizzati in questo campo.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
it: Sottocartella opzionale all'interno della destinazione del file da caricare. Non includere slash iniziali o finali.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
it: Inserire un valore del tipo "512" (byte), "80 KB" (kilobyte) opure "50 MB" (megabyte) in modo da limitare la dimensione permessa. Se il campo viene lasciato vuoto la dimensione verrà limitata solo dalle impostazioni PHP (limite attuale <strong>%limit</strong>).

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
it: La lista di estensioni permesse non è valida, assicurati di omettere i punti iniziali e di separare le estensioni con una virgola o uno spazio.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
it: Separa le estensioni con uno spazio o una virgola e non includere il punto iniziale.

en: Link image to
it: Collega immagine a

en: Linked to content
it: Collegata al contenuto

en: Nothing
it: Niente

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Weight for row @number
it: Peso per la riga @number

en: Weight for new file
it: Peso per il nuovo file

en: Upscale
it: Aumenta la risoluzione

en: Reference method
it: Metodo di riferimento

en: Enable Description field
it: Attiva descrizione campo

en: @title (value @number)
it: @title (valore @number)
