Video (8.x-1.4) - en to pt translation catalogue (32 entries)

en: Content
pt: Conteúdo

en: File
pt: Arquivo

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Loop
pt: Laço

en: Controls
pt: Controles

en: Reference
pt: Referência

en: Allowed file extensions
pt: Extensões de arquivo permitidas

en: Add another item
pt: Adicionar outro item

en: Autoplay
pt: Tocar automaticamente

en: Maximum upload size
pt: Tamanho máximo para upload

en: File directory
pt: Diretório de arquivos

en: Progress indicator
pt: Indicador de progresso

en: Field types
pt: Tipos de campo

en: Upload destination
pt: Destino do upload

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
pt: Selecione onde os arquivos finais devem ser armazenados. O armazenamento de arquivos privados tem um custo computacional significativamente maior do que o de arquivos públicos, mas permite acesso restrito a arquivos neste campo.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
pt: Subpasta opcional dentro do destino de upload onde os arquivos serão armazenados. Não incluir barras anterior ou posterior.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
pt: Insira valores como "512" (bytes), "880 KB" (kilobytes) ou "50 MB" (megabytes) para restringir os tamanhos dos arquivos. Se deixado em branco, o limite será definido pela capacidade máxima de upload do PHP (atualmente é <strong>%limit</strong>).

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
pt: A lista de extensões permitidas não é válida, certifique-se de excluir os pontos principais e separar as extensões por uma vírgula ou espaço.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
pt: Separe as extensões com espaço ou vírgula e não inclua ponto final.

en: Link image to
pt: Linkar imagem para

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Weight for row @number
pt: Peso para linha @number

en: Weight for new file
pt: Peso do novo arquivo

en: Provider URL
pt: URL do provedor

en: Reference method
pt: Método de referência

en: Enable Description field
pt: Habilitar campo de Descrição

en: Muted
pt: Silenciado

en: Entity reference selection settings
pt: Configurações de seleção de referência de entidade

en: @title (value @number)
pt: @title (valor @number)

en: Additional video metadata
pt: Metadados de vídeo adicionais
