View Pager Control (1.0.0-alpha2) - en to ja translation catalogue (12 entries)

en: Pager ID
ja: ページャーID

en: Custom
ja: カスタム

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
ja: このビューに関係したページャーに問題がなければ、この値を 0 のままにしておいてください。ひとつのページに複数のページャーを使用している場合は、「?page=」の配列で衝突が生じないようにするため、より大きな値をセットする必要があります。大きな値をセットすると URL にたくさんのカンマが加わりますので、できる限り避けてください。

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: First page link text
ja: 最初のページへのリンクの文言

en: Last page link text
ja: 最後のページヘのリンクの文言

en: Pager link labels
ja: ページャーリンクのラベル

en: Previous page link text
ja: 前ページへのリンクテキスト

en: Next page link text
ja: 次ページへのリンクテキスト
