View Pager Control (1.0.0) - en to it translation catalogue (13 entries)

en: Views
it: Viste

en: Pager ID
it: ID del paginatore

en: 1 item | @count items
it[0]: 1 oggetto
it[1]: @count oggetti

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
it: A meno che non si stia sperimentando problemi con i paginatori collegati a questa vista, si dovrebbe lasciarlo a 0. Se si stanno usando dei multi-paginatori su una pagina potrebbe essere necessario impostare questo numero a un valore maggiore in modo che non vada in conflitto con ?page= array. I valori ampi aggiungeranno molte virgole agli URL, per cui evitarli se possibile.

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: First page link text
it: Testo del link alla prima pagina

en: Last page link text
it: Testo del link all'ultima pagina

en: Pager link labels
it: Etichette dei link del paginatore

en: Previous page link text
it: Testo del link alla pagina precedente

en: Next page link text
it: Testo del link alla prossima pagina
