Viewer (1.0.1-alpha5) - en to ja translation catalogue (101 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Status
ja: 状態

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: Type
ja: タイプ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Support
ja: サポート

en: Download
ja: ダウンロード

en: File
ja: ファイル

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Number
ja: 数値

en: Password
ja: パスワード

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Center
ja: 中央

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Import
ja: インポート

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Summary
ja: 概要

en: Update
ja: 更新

en: Open
ja: オープン

en: High
ja: 高い

en: Low
ja: 低い

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Format
ja: フォーマット

en: Path
ja: パス

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Upload
ja: アップロード

en: Continue
ja: 継続

en: Options
ja: オプション

en: Created
ja: 作成

en: Date Format
ja: 日付フォーマット

en: Horizontal
ja: 水平

en: Active
ja: アクティブ

en: Area
ja: エリア

en: Host
ja: ホスト

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Contains
ja: 含む

en: Is less than
ja: より小さい

en: Is less than or equal to
ja: ～以下

en: Is equal to
ja: 等しい

en: Is greater than or equal to
ja: ～以上

en: Is greater than
ja: より大きい

en: Is not equal to
ja: 等しくない

en: Line
ja: 行

en: Data Type
ja: データ タイプ

en: Start Date
ja: 開始日

en: End Date
ja: 終了日

en: Owner
ja: 所有者

en: Frequency
ja: 周期的

en: General
ja: 全般

en: Table
ja: テーブル

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Color
ja: 色

en: Both
ja: 両方

en: Filters
ja: フィルター

en: Integer
ja: 整数

en: Close
ja: 閉じる

en: Notifications
ja: 通知

en: Labels
ja: ラベル

en: Port
ja: ポート

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: Hidden
ja: 非表示

en: Delimiter
ja: 分割文字

en: Sources
ja: ソース

en: Manual
ja: 手動

en: Source
ja: ソース

en: Source type
ja: ソースタイプ

en: Empty
ja: 空

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Criteria
ja: 基準

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Changed
ja: 変更済

en: Email Notifications
ja: メール通知

en: Percentage
ja: パーセンテージ

en: Tabs
ja: タブ

en: Upload File
ja: アップロードファイル

en: User Agent
ja: ユーザエージェント

en: Float
ja: 浮動小数点数値

en: Hide
ja: 非表示

en: Subtitle
ja: 見出し2

en: Values
ja: 値

en: Column
ja: カラム

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Importing %name
ja: %nameをインポート中

en: Is empty (NULL)
ja: 空(NULL)です

en: Ends with
ja: ～で終わる

en: File Type
ja: ファイル形式

en: Is not empty (NOT NULL)
ja: 空でない（NOT NULL）

en: Bubble
ja: バブル
