Viewer (1.0.1-alpha5) - en to pt translation catalogue (101 entries)

en: Title
pt: Título

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Próximo

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Type
pt: Tipo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Enable
pt: Habilitar

en: Disable
pt: Desabilitar

en: Support
pt: Suporte

en: File
pt: Arquivo

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Number
pt: Número

en: Password
pt: Senha

en: Weight
pt: Peso

en: Center
pt: Central

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Import
pt: Importar

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Default
pt: Padrão

en: Summary
pt: Resumo

en: Insert
pt: Inserir

en: Update
pt: Atualizar

en: Open
pt: Aberto

en: High
pt: Alto

en: Low
pt: Baixo

en: Schedule
pt: Agendar

en: Format
pt: Formato

en: Path
pt: Caminho

en: Upload
pt: Carregar

en: Continue
pt: Continuar

en: Options
pt: Opções

en: Created
pt: Criado

en: Date Format
pt: Formato de data

en: Active
pt: Ativo

en: Area
pt: Local

en: Host
pt: Servidor

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Contains
pt: Contendo

en: Is less than
pt: É menor que

en: Is less than or equal to
pt: É menor que ou igual a

en: Is equal to
pt: É igual a

en: Is greater than or equal to
pt: É maior que ou igual a

en: Is greater than
pt: É maior que

en: Is not equal to
pt: É diferente de

en: N/A
pt: N/D

en: Line
pt: Linha

en: Data Type
pt: Tipo de Dados

en: Start Date
pt: Data inicial

en: End Date
pt: Data Final

en: Inactive
pt: Inativo

en: Owner
pt: Proprietário

en: Frequency
pt: Frequência

en: General
pt: Geral

en: Table
pt: Tabela

en: Configuration
pt: Configurações

en: Color
pt: Cor

en: Both
pt: Ambos

en: Filters
pt: Filtros

en: Integer
pt: Inteiro

en: Close
pt: Fechar

en: Notifications
pt: Notificações

en: Labels
pt: Rótulos

en: Port
pt: Porta

en: Regular expression
pt: Expressão regular

en: Hidden
pt: Oculto

en: Delimiter
pt: Delimitador

en: Sources
pt: Fontes

en: Source
pt: Fonte

en: Source type
pt: Tipo origem

en: Empty
pt: Vazio

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Metadata
pt: Metadados

en: Changed
pt: Alterado

en: Percentage
pt: Porcentagem

en: Add new item
pt: Adicionar novo item

en: Tabs
pt: Abas

en: Upload File
pt: Enviar Arquivo

en: User Agent
pt: Agente do usuário

en: Float
pt: Ponto flutuante

en: Hide
pt: Ocultar

en: Subtitle
pt: Subtítulo

en: Values
pt: Valores

en: Column
pt: Coluna

en: Dataset
pt: Conjunto de dados

en: Add filter
pt: Adicionar filtro

en: Starts with
pt: Começa com

en: Extended
pt: Estendido

en: Chart Type
pt: Tipo de gráfico

en: Is empty (NULL)
pt: É vazio (NULL)

en: Ends with
pt: Termina com

en: Accordion
pt: Acordeão

en: Is not empty (NOT NULL)
pt: Não é vazio (NOT NULL)

en: Viewers
pt: Visualizadores

en: Add dataset
pt: Adicionar conjunto de dados
