Viewer (1.0.2) - en to fr translation catalogue (102 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Status
fr: État

en: Value
fr: Valeur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Support
fr: Assistance technique

en: Download
fr: Téléchargement

en: File
fr: Fichier

en: Size
fr: Taille

en: Number
fr: Nombre

en: Password
fr: Mot de passe

en: Weight
fr: Poids

en: Link
fr: Lien

en: Center
fr: Centre

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Import
fr: Importer

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Summary
fr: Résumé

en: Insert
fr: Insérer

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Open
fr: Ouvert

en: High
fr: Haute

en: Low
fr: Faible

en: Schedule
fr: Planning

en: Path
fr: Chemin

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Upload
fr: Transférer

en: Continue
fr: Continuer

en: Created
fr: Créé

en: Date Format
fr: Format de date

en: Active
fr: Actif

en: Area
fr: Zone

en: Host
fr: Hôte

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Contains
fr: Contient

en: Is less than
fr: Est inférieur à

en: Is less than or equal to
fr: Est inférieur ou égal à

en: Is equal to
fr: Est égal à

en: Is greater than or equal to
fr: Est supérieur ou égal à

en: Is greater than
fr: Est supérieur à

en: Is not equal to
fr: N'est pas égal à

en: Line
fr: Ligne

en: Data Type
fr: Type de données

en: Start Date
fr: Date de début

en: End Date
fr: Date de fin

en: Inactive
fr: Inactif

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Frequency
fr: Fréquence

en: General
fr: Général

en: Table
fr: Tableau

en: Color
fr: Couleur

en: Both
fr: Les deux

en: Filters
fr: Filtres

en: Integer
fr: Entier

en: Close
fr: Fermer

en: Labels
fr: Étiquettes

en: Regular expression
fr: Expression régulière

en: Hidden
fr: Caché

en: Delimiter
fr: Délimiteur

en: Manual
fr: Manuel

en: Source type
fr: Type source

en: Empty
fr: Vide

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Criteria
fr: Critère

en: Metadata
fr: Metadonnées

en: Changed
fr: Modifié

en: Email Notifications
fr: Notifications par courriel

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: Add new item
fr: Ajouter un nouvel élément

en: Tabs
fr: Onglets

en: Upload File
fr: Transférer le Fichier

en: Timeout
fr: Temps limite

en: Float
fr: Réel (Float)

en: Hide
fr: Masquer

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Misc
fr: Divers

en: Values
fr: Valeurs

en: Column
fr: Colonne

en: Dataset
fr: Jeu de données

en: Add filter
fr: Ajouter un filtre

en: Starts with
fr: Commence par

en: Importing %name
fr: Import de %name

en: Is empty (NULL)
fr: Est vide (NULL)

en: Ends with
fr: Finit par

en: Pie
fr: Camembert

en: File Type
fr: Type de fichier

en: Accordion
fr: Accordéon

en: Enable search
fr: Activer la recherche

en: Is not empty (NOT NULL)
fr: N'est pas vide (NOT NULL)

en: Bubble
fr: Bulle

en: Number of items per page
fr: Nombre d'éléments par page

en: - Select type -
fr: - Sélectionner un type -
