Viewer (1.0.3) - en to fa translation catalogue (93 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Previous
fa: قبلی

en: Next
fa: بعدی

en: Status
fa: وضعیت

en: Value
fa: مقدار

en: Username
fa: نام کاربری

en: Type
fa: نوع

en: Cancel
fa: لغو

en: Enable
fa: فعال

en: Disable
fa: غیرفعال

en: Support
fa: پشتیبانی

en: Download
fa: دانلود

en: File
fa: فایل

en: Date
fa: تاریخ

en: Size
fa: اندازه

en: Number
fa: عدد

en: Password
fa: گذرواژه

en: Weight
fa: وزن

en: Link
fa: پیوند

en: Center
fa: وسط

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Import
fa: ورود

en: Label
fa: برچسب

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Summary
fa: خلاصه

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Open
fa: باز

en: High
fa: زیاد

en: Low
fa: کم

en: Schedule
fa: برنامه زمانی

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: URL
fa: نشانی

en: Path
fa: مسیر

en: Timestamp
fa: الگوی زمانی

en: Upload
fa: بارگذاری

en: Continue
fa: ادامه

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Horizontal
fa: افقی

en: Active
fa: فعال

en: Area
fa: منطقه

en: Host
fa: میزبان

en: Header
fa: سربرگ

en: Footer
fa: پاورقی

en: Contains
fa: شاملِ

en: Is less than
fa: کوچکتر است از

en: Is less than or equal to
fa: کوچکتر یا مساوی است با

en: Is equal to
fa: برابر است با

en: Is greater than or equal to
fa: بزرگتر یا مساوی است با

en: Is greater than
fa: بزرگتر است از

en: Is not equal to
fa: برابر نیست با

en: N/A
fa: هیچ

en: Bar
fa: خط

en: Line
fa: خط

en: Start Date
fa: تاریخ شروع

en: End Date
fa: تاریخ پایان

en: Inactive
fa: غیرفعال

en: Owner
fa: مالک

en: General
fa: عمومی

en: Table
fa: جدول

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: Color
fa: رنگ

en: Both
fa: هردو

en: Filters
fa: فیلترها

en: Integer
fa: صحیح

en: Close
fa: بستن

en: Notifications
fa: اطلاع‌رسانی‌ها

en: Labels
fa: برچسب‌ها

en: Port
fa: درگاه

en: Regular expression
fa: عبارت منظم

en: Hidden
fa: پنهان

en: Delimiter
fa: جدا کننده

en: Sources
fa: منابع

en: Manual
fa: دستی

en: Source
fa: منبع

en: Source type
fa: نوع منبع

en: Empty
fa: خالی

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Tabs
fa: زبانه‌ها

en: Float
fa: شناور

en: Hide
fa: پنهان کن

en: Subtitle
fa: زیر عنوان

en: Values
fa: مقادیر

en: Column
fa: ستون

en: Starts with
fa: شروع شود با

en: Is empty (NULL)
fa: خالی است (NULL)

en: Ends with
fa: تمام می‌شود با

en: Is not empty (NOT NULL)
fa: مقدار دارد
