Views Bootstrap (5.3.2) - en to ru translation catalogue (56 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Previous
ru: Назад

en: Next
ru: Вперёд

en: List
ru: Список

en: Description
ru: Описание

en: all
ru: все

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Image
ru: Изображение

en: Default
ru: По умолчанию

en: Small
ru: Маленький

en: Large
ru: Большой

en: Views
ru: Представление

en: Display
ru: Отображение

en: Horizontal
ru: Горизонтально

en: Vertical
ru: Вертикально

en: Success
ru: Успешно

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Medium
ru: Средний

en: Middle
ru: По центру

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Info
ru: Инфо

en: Interval
ru: Интервал

en: Tabs
ru: Вкладки

en: <None>
ru: <Нет>

en: Columns
ru: Колонки

en: Pause on hover
ru: Пауза при наведении курсора

en: About
ru: Информация

en: Button text
ru: Текст на кнопке

en: Title field
ru: Поле "Заголовок"

en: Uses
ru: Использование

en: Primary
ru: Первичный

en: Image field
ru: Поле изображения

en: Image Alignment
ru: Выравнивание изображения

en: Wrapper class
ru: Класс обёртки

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
ru: Вы можете использовать токены полей в соответствии с подстановочными шаблонами, используемыми в разделе "Переписать вывод этого поля" для всех полей.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
ru: Класс обертки списка.

en: List class
ru: Класс списка

en: The class to provide on the list element itself.
ru: Класс, предоставляемый непосредственно самому элементу списка.

en: Responsive
ru: Адаптивный

en: Breakpoints
ru: Точки останова

en: Caption for the table
ru: Заголовок таблицы

en: Table details
ru: Подробности таблицы

en: Summary title
ru: Заголовок сводки

en: Table description
ru: Описание таблицы

en: Provide additional details about the table to increase accessibility.
ru: Добавьте дополнительные сведения о таблице для улучшения восприятия.

en: Default column classes
ru: Классы для колонок по умолчанию

en: Add the default views column classes like views-col, col-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ru: Добавить классы по умолчанию для колонок представлений, например, views-col, col-1 и clearfix в вывод. Это можно использовать для уменьшения количества разметки, генерируемой представлениями по умолчанию ценой уменьшения удобства применения CSS.

en: Custom column class
ru: Пользовательский класс столбца

en: Additional classes to provide on each column. Separated by a space.
ru: Дополнительные классы для каждой колонки.
    Разделённые пробелом.

en: Default row classes
ru: Классы по умолчанию для строки

en: Adds the default views row classes like views-row, row-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ru: Добавить классы по умолчанию для строк представлений, например, views-row, row-1 и clearfix в вывод. Это можно использовать для уменьшения количества разметки, генерируемой представлениями по умолчанию ценой уменьшения удобства применения CSS.

en: Custom row class
ru: Пользовательский класс строки

en: Additional classes to provide on each row. Separated by a space.
ru: Дополнительные классы для каждой строки. Разделённые пробелом.

en: A title semantically associated with your table for increased accessibility.
ru: Заголовок, семантически связанный с таблицей для улучшения доступности.
