Views Bootstrap (5.3.2) - en to it translation catalogue (43 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: List
it: Elenco

en: Description
it: Descrizione

en: all
it: tutto

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Image
it: Immagine

en: Default
it: Predefinito

en: Small
it: Piccolo

en: Large
it: Grande

en: Views
it: Viste

en: Display
it: Visualizzazione

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Success
it: Riuscito

en: Warning
it: Avviso

en: Medium
it: Medio

en: Alignment
it: Allineamento

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Info
it: Informazioni

en: Interval
it: Intervallo

en: Tabs
it: Schede

en: <None>
it: <Nessuno>

en: Columns
it: Colonne

en: Pause on hover
it: Pausa al passaggio del mouse

en: About
it: Informazioni

en: Button text
it: Testo del bottone

en: Title field
it: Titolo del campo

en: Uses
it: Usa

en: Primary
it: Primario

en: Wrapper class
it: Classe wrapper

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
it: Per tutti i campi è possibile utilizzare token (vedi "pattern di sostituzione" utilizzato in "Riscrittura dell'output del campo").

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
it: La classe da assegnare all wrapper che contiene l'elenco.

en: List class
it: Classe dell'elenco

en: The class to provide on the list element itself.
it: La classe da assegnare all'elenco stesso.

en: Caption for the table
it: Didascalia per la tabella

en: Table details
it: Dettagli tabella

en: Summary title
it: Titolo del sommario

en: Table description
it: Descrizione della tabella

en: Provide additional details about the table to increase accessibility.
it: Fornisce dettagli aggiuntivi in merito alla tabella per migliorarne l'accessibilità.

en: A title semantically associated with your table for increased accessibility.
it: Un titolo semanticamente associato alla tabella per una migliore accessibilità.
