Views Bootstrap (8.x-3.10) - en to ja translation catalogue (51 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: List
ja: リスト

en: Description
ja: 説明

en: all
ja: すべて

en: - None -
ja: - なし -

en: Image
ja: 画像

en: Body field
ja: 本文フィールド

en: Default
ja: デフォルト

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Views
ja: ビュー

en: Display
ja: 表示

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: Warning
ja: 警告

en: Medium
ja: 中程度

en: Middle
ja: 中

en: Alignment
ja: 位置揃え

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Interval
ja: 間隔

en: Tabs
ja: タブ

en: <None>
ja: <なし>

en: Columns
ja: カラム

en: Pause on hover
ja: ホバー時に一時停止

en: About
ja: アバウト

en: Button text
ja: ボタンのテキスト

en: Title field
ja: タイトルフィールド

en: Uses
ja: 機能

en: Wrapper class
ja: ラッパーのクラス

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
ja: "このフィールドの出力を書き換え" 欄で使用されている "置換パターン" に従って、すべてのフィールドに対してフィールドトークンを使用可能です。

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
ja: リストを包むラッパーに付与するクラス。

en: List class
ja: リストのクラス

en: The class to provide on the list element itself.
ja: リスト要素に与えられるクラス。

en: Responsive
ja: レスポンシブ

en: Caption for the table
ja: テーブルのキャプション

en: Table details
ja: テーブル詳細

en: Summary title
ja: 概要のタイトル

en: Table description
ja: テーブルの説明

en: Provide additional details about the table to increase accessibility.
ja: アクセシビリティを高めるため、テーブルについてのさらなる詳細を追加します。

en: Default column classes
ja: デフォルトのカラムクラス

en: Add the default views column classes like views-col, col-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ja: views-col や col-1、clearfix といった、Views のデフォルトのカラムクラスを出力します。それにより、ビューのマークアップ量を簡単に減らすことができ、その分だけ凝ったスタイルに労力を割くことができます。

en: Custom column class
ja: カラムのカスタムクラス

en: Additional classes to provide on each column. Separated by a space.
ja: 各カラムに出力する追加のクラス。スペース区切りで入力します。

en: Default row classes
ja: デフォルトの行クラス

en: Adds the default views row classes like views-row, row-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ja: views-row や row-1、clearfix といった、Views のデフォルトの行クラスを出力します。それにより、ビューのマークアップ量を簡単に減らすことができ、その分だけ凝ったスタイルに労力を割くことができます。

en: Custom row class
ja: カスタム行クラス

en: Additional classes to provide on each row. Separated by a space.
ja: 各行に出力する追加のクラス。スペース区切りで入力します。

en: A title semantically associated with your table for increased accessibility.
ja: アクセシビリティーを高めるためにテーブルに意味的に関連付けられたタイトル。
