Views Bootstrap (8.x-3.12) - en to uk translation catalogue (65 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Previous
uk: Попередній

en: Next
uk: Наступний

en: List
uk: Список

en: Description
uk: Опис

en: all
uk: все

en: - None -
uk: - Немає -

en: Image
uk: Зображення

en: Body field
uk: Поле тіла

en: Default
uk: Базово

en: Small
uk: Мале

en: Large
uk: Велике

en: Views
uk: Види

en: Display
uk: Показ

en: Horizontal
uk: Горизонтально

en: Vertical
uk: Вертикально

en: Success
uk: Успіх

en: Warning
uk: Попередження

en: Medium
uk: Середній

en: Middle
uk: Середина

en: Alignment
uk: Вирівнювання

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Info
uk: Інформація

en: Interval
uk: Проміжок

en: Tabs
uk: Вкладки

en: <None>
uk: <Нічого>

en: Columns
uk: Колонки

en: Pause on hover
uk: Пауза при наведенні

en: About
uk: Про модуль

en: Button text
uk: Текст кнопки

en: Hover
uk: Наведення

en: Title field
uk: Поле заголовку

en: Uses
uk: Використання

en: Primary
uk: Основні

en: Show navigation
uk: Показати навігацію

en: Wrap
uk: Переносити

en: Image field
uk: Поле зображення

en: Tab field
uk: Поле вкладки

en: Image Alignment
uk: Вирівнювання зображення

en: Wrapper class
uk: Клас обгортки

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
uk: Можна використовувати замінники для усіх полів як це показано в розділі "Шаблони заміни", що використовується у розділі "Перезаписати вивід цього поля".

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
uk: Клас обгортки, за межами списку.

en: List class
uk: Клас списку

en: The class to provide on the list element itself.
uk: Клас самого елементу списку.

en: Responsive
uk: Адаптивне

en: Breakpoints
uk: Точки переходу

en: Select the field that will be used as the title.
uk: Виберіть поле, яке використовуватиметься як заголовок.

en: Label field
uk: Поле мітки

en: Caption for the table
uk: Заголовок таблиці

en: Table details
uk: Подробиці таблиці

en: Summary title
uk: Заголовок резюме

en: Table description
uk: Опис таблиці

en: Provide additional details about the table to increase accessibility.
uk: Введіть додаткові відомості про таблицю для поліпшення сприйняття людьми з обмеженими можливостями.

en: Default column classes
uk: Базові класи колонки

en: Add the default views column classes like views-col, col-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
uk: Додати базові класи колонок для видів, на кшталт views-col, col-1 та clearfix для відображенню виду. Це можна використати для зменшення кількості розмітки, що генеруються видами за замовчуванням, ціною зменшення зручності застосування CSS.

en: Custom column class
uk: Власний клас для колонки

en: Additional classes to provide on each column. Separated by a space.
uk: Додаткові класи надаються кожній колонці. Відокремлені пробілом.

en: Default row classes
uk: Базові класи рядка

en: Adds the default views row classes like views-row, row-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
uk: Додавання типових класів рядка для видів, наприклад views-row, row-1 та clearfix, до виведення виду. Це можна використати для зменшення кількості розмітки, що генеруються видами за замовчуванням, ціною зменшення зручності застосування CSS.

en: Custom row class
uk: Власний клас рядка

en: Additional classes to provide on each row. Separated by a space.
uk: Додаткові класи надаються кожному рядку. Відокремлені пробілом.

en: Condensed
uk: Ущільнений

en: Extra Small
uk: Надмале

en: A title semantically associated with your table for increased accessibility.
uk: Заголовок, семантично пов'язаний з таблицею для поліпшення сприйняття людьми з обмеженими можливостями.
