Views Bootstrap (8.x-3.2) - en to ro translation catalogue (29 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Previous
ro: Anterior

en: Next
ro: Următor

en: List
ro: Listă

en: Description
ro: Descriere

en: Image
ro: Imagine

en: Views
ro: Vizualizări

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Alignment
ro: Aliniere

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Tabs
ro: Taburi

en: About
ro: Despre

en: Title field
ro: Câmp titlu

en: Uses
ro: Folosește

en: Wrapper class
ro: Clasa wrapper-ului

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
ro: Puteți utiliza tokenuri de câmp în conformitate cu "Modelele de înlocuire" utilizate în "Rescrie rezultatul (output) acestui câmp" pentru toate câmpurile.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
ro: Clasa furnizată pe wrapper, în afara listei.

en: List class
ro: Clasa listei

en: The class to provide on the list element itself.
ro: Clasa de furnizat pe elementul din listă în sine.

en: Responsive
ro: Adaptiv

en: Default column classes
ro: Clasele implicite ale coloanei

en: Add the default views column classes like views-col, col-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ro: Adaugă rezultatului clasele implicite views pentru coloane, cum ar fi views-col, col-1 și clearfix. Puteți folosi aceasta pentru a reduce rapid volumul de markup pe care implicit acest view îl produce făcând, în schimb, mult mai dificilă aplicarea CSS.

en: Custom column class
ro: Clasa personalizată a coloanei

en: Additional classes to provide on each column. Separated by a space.
ro: Clase adiționale furnizate pentru fiecare coloană. Separate printr-un spațiu.

en: Default row classes
ro: Clasele implicite ale rândului

en: Adds the default views row classes like views-row, row-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ro: Adăugați clase implicite pentru vizualizări (views) ca views-row, row-1 și clearfix în rezultat (output). Puteți utiliza această opțiune pentru a reduce rapid volumul marcajului de vizualizare oferit implicit, acceptând costul aplicării mai dificile de CSS.

en: Custom row class
ro: Clasa personalizată a rândului

en: Additional classes to provide on each row. Separated by a space.
ro: Clase suplimentare de furnizat pe fiecare rând. Separate prin spațiu.
