Views Bootstrap (8.x-3.3) - en to pt translation catalogue (46 entries)

en: Title
pt: Título

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Próximo

en: List
pt: Lista

en: Description
pt: Descrição

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Image
pt: Imagem

en: Body field
pt: Campo do corpo

en: Default
pt: Padrão

en: Success
pt: Sucesso

en: Warning
pt: Aviso

en: Middle
pt: Meio

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Info
pt: Informações

en: Interval
pt: Intervalo

en: Tabs
pt: Abas

en: <None>
pt: «Nenhum»

en: About
pt: Sobre

en: Button text
pt: Texto do botão

en: Hover
pt: Ao passar do mouse

en: Title field
pt: Campo de título

en: Uses
pt: Usos

en: Primary
pt: Primário

en: Image field
pt: Campo de imagem

en: Wrapper class
pt: Classe wrapper

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
pt: Você pode usar padrões de substituição tais como usados em "Reescrever saída deste campo" para todos os campos.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
pt: A classe usada no elemento que envolve a lista, fora dela.

en: List class
pt: Classe da lista

en: The class to provide on the list element itself.
pt: A classe para ser inserida na lista.

en: Responsive
pt: Responsivo

en: Caption for the table
pt: Legenda para a tabela

en: Table details
pt: Detalhes da tabela

en: Summary title
pt: Título do resumo

en: Table description
pt: Descrição da tabela

en: Provide additional details about the table to increase accessibility.
pt: Fornece detalhes adicionais sobre a tabela para aumentar a acessibilidade.

en: Default column classes
pt: Classes padrão das colunas

en: Add the default views column classes like views-col, col-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
pt: Inclui classes de coluna de views padrão como views-col, col-1 e clearfix no resultado. Você pode usar isto para rapidamente reduzir a quantidade de marcação que a view oferece por padrão, ao custo de tornar mais difícil aplicar CSS.

en: Custom column class
pt: Classe personalizada da coluna

en: Additional classes to provide on each column. Separated by a space.
pt: Classes adicionais para cada coluna. Separados por um espaço.

en: Default row classes
pt: Classe padrão da linha

en: Adds the default views row classes like views-row, row-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
pt: Inclui classes padrão de linhas de views como views-row, row-1 e clearfix no resultado. Você pode usar isto para rapidamente reduzir a quantidade de marcação que a view oferece por padrão, ao custo de tornar mais difícil aplicar CSS.

en: Custom row class
pt: Classe personalizada da linha

en: Additional classes to provide on each row. Separated by a space.
pt: Classes adicionais para cada linha. Separadas por espaço.

en: A title semantically associated with your table for increased accessibility.
pt: Um título semanticamente associado à sua tabela para aumentar a acessibilidade.
