Views Bootstrap (8.x-3.4) - en to nl translation catalogue (57 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Previous
nl: Vorige

en: Next
nl: Volgende

en: List
nl: Lijst

en: Description
nl: Beschrijving

en: all
nl: alle

en: - None -
nl: - Geen -

en: Image
nl: Afbeelding

en: Default
nl: Standaard

en: Views
nl: Overzichten

en: Horizontal
nl: Horizontaal

en: Vertical
nl: Verticaal

en: Success
nl: Succes

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Middle
nl: Midden

en: Alignment
nl: Uitlijning

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: <None>
nl: - Geen -

en: Pause on hover
nl: Pauzeren bij aanwijzen

en: About
nl: Over

en: Button text
nl: Knoptekst

en: Hover
nl: Zweven

en: Title field
nl: Titelveld

en: Uses
nl: Gebruikt

en: Primary
nl: Primair

en: Show navigation
nl: Navigatie tonen

en: Image field
nl: Afbeeldingsveld

en: Wrapper class
nl: Wrapper-klasse

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
nl: Er kunnen veld-tokens worden gebruikt, zoals te vinden onder "Vervangingspatronen" in de rubriek "Uitvoer van dit veld herschrijven" van ieder veld.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
nl: De klasse om toe te voegen aan de wrapper, buiten de lijst.

en: List class
nl: Lijstklasse

en: The class to provide on the list element itself.
nl: De klasse om aan het lijstelement zelf toe te voegen.

en: Select the field that will be used as the title.
nl: Selecteer het veld dat als titel wordt gebruikt.

en: Caption for the table
nl: Bijschrift voor de tabel

en: Table details
nl: Tabeldetails

en: Summary title
nl: Samenvattingstitel

en: Table description
nl: Tabelbeschrijving

en: Provide additional details about the table to increase accessibility.
nl: Extra informatie over de tabel opgeven om de toegankelijkheid te vergroten.

en: Default column classes
nl: Standaard kolomklassen

en: Add the default views column classes like views-col, col-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
nl: Voegt de standaard Views-kolomklassen zoals views-col, col-1 en clearfix toe. Dit kan gebruikt worden om de hoeveelheid opmaak die het overzicht standaard levert snel te verminderen. Dit maakt het echter moeilijker om CSS toe te voegen.

en: Custom column class
nl: Aangepaste kolom-klasse

en: Additional classes to provide on each column. Separated by a space.
nl: Aanvullende klassen voor iedere kolom. Meerdere klassen met spaties scheiden.

en: Default row classes
nl: Standaard rijklassen

en: Adds the default views row classes like views-row, row-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
nl: Voegt de standaard rij-klassen zoals views-row, row-1 en clearfix toe. Dit kan gebruikt worden om de hoeveelheid opmaak die standaard gegenereerd wordt door het overzicht snel te verminderen. Dit maakt echter het toevoegen van CSS moeilijker.

en: Custom row class
nl: Aangepaste rij-klasse

en: Additional classes to provide on each row. Separated by a space.
nl: Aanvullende klassen voor iedere rij. Meerdere klassen met spaties scheiden.

en: The amount of time to delay between automatically cycling an item. If false, carousel will not automatically cycle.
nl: Hoe lang het duurt voordat een item automatisch wisselt. Bij 0 zal de carrousel niet automatisch wisselen.

en: Show indicators
nl: Toon indicatoren

en: Bootstrap Table
nl: Bootstrap tabel

en: Heading field
nl: Titelveld

en: Striped
nl: Gestreept

en: Bordered
nl: Omrand

en: Condensed
nl: Verkleind

en: A title semantically associated with your table for increased accessibility.
nl: Een titel die semantisch verbonden is met de tabel voor verbeterde toegankelijkheid.

en: Danger
nl: Gevaar
