Views Bootstrap (8.x-3.5) - en to tr translation catalogue (45 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: List
tr: Liste

en: Description
tr: Açıklama

en: all
tr: hepsi

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Image
tr: Resim

en: Default
tr: Varsayılan

en: Views
tr: Görünümler

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Vertical
tr: Dikey

en: Warning
tr: Uyarı

en: Middle
tr: Orta

en: Alignment
tr: Hizalama

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Info
tr: Bilgi

en: Interval
tr: Aralık

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: About
tr: Hakkında

en: Button text
tr: Buton metni

en: Title field
tr: Başlık alanı

en: Uses
tr: Kullanım

en: Primary
tr: Birincil

en: Wrapper class
tr: Sarıcı sınıfı

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
tr: Tüm alanlar için "Bu alanın çıktısını yeniden yaz" içinde kullanılan "Değiştirme şablonları" doğrultusunda alan belirteçlerini kullanabilirsiniz.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
tr: Liste dışında, sarıcıda sağlanacak sınıf.

en: List class
tr: Liste sınıfı

en: The class to provide on the list element itself.
tr: Liste öğesinde sağlanacak sınıf.

en: Responsive
tr: Duyarlı

en: Caption for the table
tr: Tablonun başlığı

en: Table details
tr: Tablo ayrıntıları

en: Summary title
tr: Özet başlığı

en: Table description
tr: Tablo açıklaması

en: Provide additional details about the table to increase accessibility.
tr: Erişilebilirliği artırmak için tabloyla ilgili ek ayrıntılar sağlar.

en: Default column classes
tr: Varsayılan sütun sınıfları

en: Add the default views column classes like views-col, col-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
tr: views-col, col-1 ve clearfix gibi varsayılan görünüm sütunu sınıflarını çıktıya ekler. Görünümün varsayılan olarak sağladığı biçimleme miktarını hızla azaltmak için, CSS'nin uygulanmasını zorlaştırma karşılığında bu öğeyi kullanabilirsiniz.

en: Custom column class
tr: Özel sütun sınıfı

en: Additional classes to provide on each column. Separated by a space.
tr: Her bir sütunda sağlanacak ek sınıflar. Boşlukla ayrılmış olarak belirtilir.

en: Default row classes
tr: Varsayılan satır sınıfları

en: Adds the default views row classes like views-row, row-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
tr: views-row, row-1 ve clearfix gibi varsayılan görünüm satırı sınıflarını çıktıya ekler. Görünümün varsayılan olarak sağladığı biçimleme miktarını hızla azaltmak için, CSS'nin uygulanmasını zorlaştırma karşılığında bu öğeyi kullanabilirsiniz.

en: Custom row class
tr: Özel satır sınıfı

en: Additional classes to provide on each row. Separated by a space.
tr: Her bir satırda sağlanacak ek sınıflar. Boşlukla ayrılmış olarak belirtilir.

en: A title semantically associated with your table for increased accessibility.
tr: Daha yüksek erişilebilirlik için tablonuzla semantik olarak ilişkilendirilmiş bir başlık.
