Views Bootstrap (8.x-3.7) - en to fr translation catalogue (61 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: List
fr: Lister

en: all
fr: tout

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Body field
fr: Champs Corps

en: Default
fr: Par défaut

en: Views
fr: Vues

en: Display
fr: Affichage

en: Success
fr: Succès

en: Warning
fr: Avertissement

en: Middle
fr: Milieu

en: Alignment
fr: Alignement

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Interval
fr: Intervalle

en: Tabs
fr: Onglets

en: <None>
fr: -Aucun-

en: Pause on hover
fr: Pause au survol

en: About
fr: À propos

en: Button text
fr: Texte du bouton

en: Hover
fr: Survol

en: Title field
fr: Champ titre

en: Uses
fr: Utilisations

en: Primary
fr: Primaire

en: Show navigation
fr: Montrer la navigation

en: Wrap
fr: Envelopper

en: Image field
fr: Champ image

en: Tab field
fr: Champ de l'onglet

en: Image Alignment
fr: Alignement de l'image

en: Wrapper class
fr: Classe de l'enveloppe (wrapper)

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
fr: Vous pouvez utiliser les jetons de champs conformément aux "Modèles de remplacement" utilisés dans "Réécrire la sortie de ce champ" pour tous les champs.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
fr: La classe à appliquer à l'enveloppe (wrapper) de la liste.

en: List class
fr: Classe de la liste

en: The class to provide on the list element itself.
fr: La classe à appliquer à l'élément liste lui-même.

en: Responsive
fr: Adaptatif

en: Select the field that will be used as the title.
fr: Choisir le champ qui sera utilisé comme titre.

en: Pills
fr: Pastilles

en: Label field
fr: Champ étiquette

en: Caption for the table
fr: Légende du tableau

en: Table details
fr: Détails du tableau

en: Summary title
fr: Titre du résumé

en: Table description
fr: Description du tableau

en: Provide additional details about the table to increase accessibility.
fr: Fournir des détails supplémentaires sur le tableau pour améliorer son accessibilité.

en: Default column classes
fr: Classes de colonne par défaut

en: Add the default views column classes like views-col, col-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
fr: Ajouter au rendu des colonnes les classes par défaut de Views comme views-col, col-1 et clearfix. Vous pouvez utiliser ceci pour rapidement réduire la quantité de code fourni par défaut par la vue mais cela peut complexifier le CSS.

en: Custom column class
fr: Classe de colonne personnalisée

en: Additional classes to provide on each column. Separated by a space.
fr: Classes supplémentaires pour chaque colonne. Séparées par un espace.

en: Default row classes
fr: Classes de ligne par défaut

en: Adds the default views row classes like views-row, row-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
fr: Ajoute au rendu des lignes les classes par défaut de Views comme views-row, row-1 et clearfix. Vous pouvez utiliser ceci pour rapidement réduire la quantité de code fourni par défaut par la vue mais cela peut complexifier le CSS.

en: Custom row class
fr: Classe de ligne personnalisée

en: Additional classes to provide on each row. Separated by a space.
fr: Classes supplémentaires pour chaque ligne. Séparées par un espace.

en: Bootstrap Thumbnails
fr: Vignettes Bootstrap

en: Bootstrap Grid
fr: Grille Bootstrap

en: Bootstrap Accordion
fr: Accordéon Bootstrap

en: Show indicators
fr: Afficher les indicateurs

en: Tab Type
fr: Type d'onglet

en: Striped
fr: Rayé

en: Bordered
fr: Avec bordure

en: A title semantically associated with your table for increased accessibility.
fr: Un titre sémantique pour votre tableau pour en améliorer l'accessibilité.
