Views display switch (1.1.3) - en to fr translation catalogue (18 entries)

en: Label
fr: Libellé

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Sort criteria
fr: Critères de tri

en: Pager
fr: Pagination

en: About
fr: À propos

en: Displays
fr: Affichages

en: Filter criteria
fr: Critères de filtrage

en: Contextual filters
fr: Filtres contextuels

en: The text of the link.
fr: Le texte du lien.

en: To make sure the results are the same when switching to the other display, it is recommended to make sure the display:
fr: Pour s'assurer que les résultats sont les mêmes lors du changement vers l'autre affichage, il est recommandé de vérifier que l'affichage :

en: Has a path.
fr: a un chemin.

en: Has the same filter criteria.
fr: a le même critère de filtrage.

en: Has the same sort criteria.
fr: a le même critère de tri.

en: Has the same pager settings.
fr: a les mêmes paramétrages de pagination.

en: Has the same contextual filters.
fr: A les mêmes filtres contextuels.

en: %current_display: The link in the %area area points to the %linked_display display which no longer exists.
fr: %current_display : le lien dans la zone %area pointe vers l'affichage %linked_display qui n'existe plus.

en: %current_display: The link in the %area area points to the %linked_display display which does not have a path.
fr: %current_display : le lien dans la zone %area pointe vers l'affichage %linked_display qui n'a pas de chemin.

en: %current_display: The link in the %area area points to the %linked_display display which uses different settings than the %current_display display for: %unequal_options. To make sure users see the exact same result when clicking the link, please check that the settings are the same.
fr: %current_display : le lien dans la zone %area pointe vers l'affichage %linked_display qui utilise des paramètres différents de l'affichage %current_display pour : %unequal_options. Merci de vérifier que les paramètres sont identiques afin de s'assurer que les utilisateurs obtiennent le même résultat en cliquant sur le lien.
