Views display switch (1.1.5) - en to pt translation catalogue (18 entries)

en: Label
pt: Rótulo

en: Custom
pt: Personalizado

en: Sort criteria
pt: Critérios de ordenação

en: Pager
pt: Paginador

en: About
pt: Sobre

en: Displays
pt: Exibições

en: Filter criteria
pt: Critérios de filtragem

en: Contextual filters
pt: Filtros contextuais

en: The text of the link.
pt: O texto do link.

en: To make sure the results are the same when switching to the other display, it is recommended to make sure the display:
pt: Para ter certeza de que os resultados são os mesmos ao mudar para o outro display, recomenda-se certificar-se de que o display:

en: Has a path.
pt: Tem um caminho.

en: Has the same filter criteria.
pt: Tem os mesmos critérios de filtro.

en: Has the same sort criteria.
pt: Tem os mesmos critérios de classificação.

en: Has the same pager settings.
pt: Possui as mesmas configurações de paginador.

en: Has the same contextual filters.
pt: Tem os mesmos filtros contextuais.

en: %current_display: The link in the %area area points to the %linked_display display which no longer exists.
pt: %current_display: O link na área de %area aponta para a visualização %linked_display que não existe mais.

en: %current_display: The link in the %area area points to the %linked_display display which does not have a path.
pt: %current_display: O link na área %area aponta para a visualização %linked_display que não possui um caminho.

en: %current_display: The link in the %area area points to the %linked_display display which uses different settings than the %current_display display for: %unequal_options. To make sure users see the exact same result when clicking the link, please check that the settings are the same.
pt: %current_display: O link na área %area aponta para a exibição %linked_display que usa configurações diferentes da exibição %current_display para: %unequal_options. Para garantir que os usuários vejam exatamente o mesmo resultado ao clicar no link, verifique se as configurações são as mesmas.
