Views Extender (3.0.0-beta3) - en to de translation catalogue (22 entries)

en: Views
de: Ansichten

en: Date format
de: Datumsformat

en: Field name
de: Feldname

en: Is less than
de: Ist weniger als

en: Is less than or equal to
de: Ist weniger als oder gleich

en: Is equal to
de: Ist gleich mit

en: Is greater than or equal to
de: Ist größer als oder gleich

en: Is greater than
de: Ist größer als

en: Is not equal to
de: Ist ungleich zu

en: Default value
de: Standardwert

en: - Select -
de: - Auswählen -

en: Field prefix
de: Feldpräfix

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
de: Sie müssen Felder hinzufügen um diesen Filter verwenden zu können.

en: Field %field set in %filter is not set in display %display.
de: Das Feld %field, das im Filter %filter eingestellt wurde, ist in der Anzeige %display nicht vorhanden.

en: %display: %filter can only be used on displays that use fields. Set the style or row format for that display to one using fields to use the combine field filter.
de: %display: %filter  Kann nur in Anzeigen verwendet werden, die Felder verwenden. Um den Filter kombinieren zu können, muss ein Stil oder ein Zeilenformat ausgewählt werden, in dem Felder verwendet werden.

en: Name of token
de: Name des Tokens

en: ECA Model
de: ECA-Modell

en: State key
de: Statusschlüssel

en: The key of the Drupal state.
de: Der Schlüssel des Drupal-Status.

en: The name of the token, the value is stored into.
de: Der Name des Tokens, in dem der Wert gespeichert wird.

en: The value of the state
de: Der Wert des Staates

en: The key, where the value is stored into.
de: Der Schlüssel, in dem der Wert gespeichert wird.
