Views Json Source (8.x-1.0-beta1) - en to fr translation catalogue (41 entries)

en: Value
fr: Valeur

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Views
fr: Vues

en: All
fr: Tout

en: Contains
fr: Contient

en: Does not contain
fr: Ne contient pas

en: Is equal to
fr: Est égal à

en: Is not equal to
fr: N'est pas égal à

en: Sort by
fr: Trier par

en: Regular expression
fr: Expression régulière

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Apply
fr: Appliquer

en: empty
fr: vide

en: Offset
fr: Décalage

en: contains
fr: contient

en: Cache Duration
fr: Durée du Cache

en: Starts with
fr: Commence par

en: Is empty (NULL)
fr: Est vide (NULL)

en: not empty
fr: non vide

en: Ends with
fr: Finit par

en: Contains any word
fr: Contient n'importe quel mot

en: has word
fr: contient le mot

en: Contains all words
fr: Contient tous les mots

en: has all
fr: contient tous

en: begins
fr: commence

en: ends
fr: finit

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Does not start with
fr: Ne commence pas par

en: Does not end with
fr: Ne se termine pas par

en: Length is shorter than
fr: La longueur est plus petite que

en: shorter than
fr: plus petit que

en: Length is longer than
fr: La longueur est plus grande que

en: longer than
fr: plus grand que

en: Example 1
fr: Exemple 1

en: Example 2
fr: Exemple 2

en: Is not empty (NOT NULL)
fr: N'est pas vide (NOT NULL)

en: Master
fr: Principal
