Views Json Source (8.x-1.0-rc1) - en to hu translation catalogue (43 entries)

en: Value
hu: Érték

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Views
hu: Nézetek

en: All
hu: Mind

en: Contains
hu: Tartalmazza

en: Does not contain
hu: Nem tartalmazza

en: Is equal to
hu: Egyenlő

en: Is not equal to
hu: Nem egyenlő

en: Desc
hu: Csökk

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Regular expression
hu: Reguláris kifejezés

en: ‹ Previous
hu: ‹ Előző

en: Next ›
hu: Következő ›

en: Headers
hu: Fejlécek

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: empty
hu: üres

en: Offset
hu: Eltolás

en: contains
hu: tartalmazza

en: Starts with
hu: Ezzel kezdődik

en: Is empty (NULL)
hu: Üres (NULL)

en: not empty
hu: nem üres

en: Ends with
hu: Így végződik

en: Contains any word
hu: Bármely szót tartalmazza

en: has word
hu: tartalmazza

en: Contains all words
hu: Tartalmaz minden szót

en: has all
hu: mindet tartalmazza

en: begins
hu: kezdődik

en: ends
hu: végződik

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Does not start with
hu: Nem ezzel kezdődik

en: Does not end with
hu: Nem végződhet ezzel

en: Length is shorter than
hu: A hossz rövidebb, mint

en: shorter than
hu: rövidebb, mint

en: Length is longer than
hu: A hossz nagyobb, mint

en: longer than
hu: nagyobb, mint

en: Example 1
hu: Példa #1

en: Example 2
hu: Példa #2

en: Is not empty (NOT NULL)
hu: Nem üres (NOT NULL)

en: Asc
hu: Növ

en: Master
hu: Mester
