Views Json Source (8.x-1.0-rc1) - en to tr translation catalogue (44 entries)

en: Value
tr: Değer

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Views
tr: Görünümler

en: All
tr: Tümü

en: Contains
tr: İçerir

en: Does not contain
tr: İçermeyen

en: Is equal to
tr: eşittir

en: Is not equal to
tr: Eşit değildir

en: Desc
tr: Azalan

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Regular expression
tr: Düzenli ifade

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Apply
tr: Uygula

en: empty
tr: boş

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: contains
tr: içeriyor

en: Starts with
tr: İle başlayan

en: Is empty (NULL)
tr: Boştur (NULL)

en: not empty
tr: boş değil

en: Ends with
tr: İle biten

en: Contains any word
tr: Sözcüklerden herhangi birini içerir

en: has word
tr: içinde şu sözcük olan:

en: Contains all words
tr: Tüm sözcükleri içerir

en: has all
tr: tümü olan:

en: begins
tr: başlangıcı

en: ends
tr: bitişi

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Does not start with
tr: İle başlamayan

en: not_begins
tr: bununla_başlamaz

en: Does not end with
tr: İle bitmeyen

en: not_ends
tr: bununla_bitmez

en: Length is shorter than
tr: Uzunluğu bundan kısa olan

en: shorter than
tr: daha kısa

en: Length is longer than
tr: Uzunluğu bundan uzun olan

en: longer than
tr: Büyüktür

en: Example 1
tr: Örnek 1

en: Example 2
tr: Örnek 2

en: Is not empty (NOT NULL)
tr: Boş değildir (NOT NULL)

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)
