Views Json Source (8.x-1.0-rc3) - en to ru translation catalogue (47 entries)

en: Value
ru: Значение

en: Author
ru: Автор

en: Reset
ru: Сбросить

en: Views
ru: Представление

en: All
ru: Все

en: Contains
ru: Содержит

en: Does not contain
ru: Не содержит

en: Is equal to
ru: Равно

en: Is not equal to
ru: Не равно

en: Desc
ru: По убыванию

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Regular expression
ru: Регулярное выражение

en: ‹ Previous
ru: ‹ Предыдущий

en: Next ›
ru: Следующий ›

en: Apply
ru: Применить

en: empty
ru: пусто

en: Offset
ru: Пропустить

en: contains
ru: содержит

en: regex
ru: регулярное выражение

en: Starts with
ru: Начинается с

en: Is empty (NULL)
ru: Пустое (NULL)

en: not empty
ru: не пусто

en: Ends with
ru: Заканчивается на

en: Contains any word
ru: Содержит любое слово

en: has word
ru: содержит слово

en: Contains all words
ru: Содержит все слова

en: has all
ru: содержит все

en: begins
ru: начинается

en: ends
ru: оканчивается

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: Does not start with
ru: Не начинается с

en: Does not end with
ru: Не заканчивается на

en: Length is shorter than
ru: Длина короче, чем

en: shorter than
ru: короче, чем

en: Length is longer than
ru: Длина которого более

en: longer than
ru: больше чем

en: Example 1
ru: Пример 1

en: Example 2
ru: Пример 2

en: Example 3
ru: Пример 3

en: Is not empty (NOT NULL)
ru: Не пустое (NOT NULL)

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Master
ru: Основной

en: Local file not found.
ru: Локальный файл не найден.

en: HTTP response: %error. URI: %uri
ru: HTTP ответ: %error. URI: %uri
