Views Json Source (8.x-1.1) - en to pt translation catalogue (42 entries)

en: Value
pt: Valor

en: Author
pt: Autor

en: Reset
pt: Reiniciar

en: All
pt: Todos

en: Contains
pt: Contém

en: Does not contain
pt: Não contém

en: Is equal to
pt: É igual a

en: Is not equal to
pt: Não é igual a

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Regular expression
pt: Expressão regular

en: ‹ Previous
pt: ‹ Anterior

en: Next ›
pt: Seguinte ›

en: Headers
pt: Cabeçalhos

en: Apply
pt: Aplicar

en: empty
pt: vazio

en: Offset
pt: Deslocamento

en: contains
pt: contém

en: Starts with
pt: Começa com

en: Is empty (NULL)
pt: Está vazio (NULO)

en: not empty
pt: não vazio

en: Ends with
pt: Termina com

en: Contains any word
pt: Contém qualquer palavra

en: has word
pt: contém palavra

en: Contains all words
pt: Contém todas as palavras

en: has all
pt: tem todas

en: begins
pt: começa

en: ends
pt: termina

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Does not start with
pt: Não começa com

en: Does not end with
pt: Não termina com

en: Length is shorter than
pt: Comprimento é menor que

en: shorter than
pt: menor que

en: Length is longer than
pt: Comprimento é maior que

en: longer than
pt: maior que

en: Example 1
pt: Exemplo 1

en: Example 2
pt: Exemplo 2

en: Example 3
pt: Exemplo 3

en: Is not empty (NOT NULL)
pt: Não é vazio (NÃO NULO)

en: Master
pt: Principal
