Views Json Source (8.x-1.3) - en to id translation catalogue (38 entries)

en: Value
id: Nilai

en: Author
id: Penulis

en: Views
id: View

en: All
id: Semua

en: Contains
id: Mengandung

en: Does not contain
id: Tidak mengandung

en: Is equal to
id: Sama dengan

en: Is not equal to
id: Tidak sama dengan

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Regular expression
id: Ekspresi reguler

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Apply
id: Terapkan

en: empty
id: kosong

en: Offset
id: Letak

en: contains
id: mengandung

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Is empty (NULL)
id: adalah kosong (NULL)

en: not empty
id: tidak kosong

en: Ends with
id: Diakhiri dengan

en: Contains any word
id: Mengandung kata

en: has word
id: mengandung kata

en: Contains all words
id: mengandung semua kata

en: has all
id: mengandung semua

en: begins
id: mulai

en: ends
id: diakhiri

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Does not start with
id: Jangan mulai dengan

en: Does not end with
id: Tidak diakhiri dengan

en: Length is shorter than
id: Panjangnya lebih pendek dari

en: shorter than
id: lebih pendek dari

en: Length is longer than
id: Panjangnya lebih panjang dari

en: longer than
id: lebih panjang dari

en: Is not empty (NOT NULL)
id: tidak kosong (Not Null)

en: Asc
id: Urutan turun
