Views migration from Drupal 6 or 7 to Drupal 9 (1.1.8) - en to it translation catalogue (9 entries)

en: Views
it: Viste

en: description
it: descrizione

en: View to insert
it: Vista da inserire

en: The view to insert into this area.
it: La vista da inserire in quest'area.

en: Inherit contextual filters
it: Eredita filtri contestuali

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
it: Se abilitato, questa vista riceverà gli stessi filtri contestuali di quella da cui è derivata.

en: Recursion detected in view @view display @display.
it: Rilevata ricorsione nella vista @view display @display.

en: Insert a view inside an area.
it: Inserisce una vista all'interno di un area

en: -Select-
it: -Scegliere-
