Views migration from Drupal 6 or 7 to Drupal 9 (1.1.8) - en to pt translation catalogue (10 entries)

en: core
pt: núcleo

en: name
pt: nome

en: description
pt: descrição

en: View to insert
pt: View à inserir

en: The view to insert into this area.
pt: View à ser inserida nesta área.

en: Inherit contextual filters
pt: Filtros contextuais herdados

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
pt: Se marcado, esta view receberá o mesmo filtro contextual da sua superior.

en: Recursion detected in view @view display @display.
pt: Recursão detectada na view @view display @display.

en: Insert a view inside an area.
pt: Insira uma view dentro de uma área.

en: -Select-
pt: -Selecione-
