Views migration from Drupal 7 to Drupal 9 or Drupal 10 (1.2.0) - en to pt translation catalogue (9 entries)

en: core
pt: núcleo

en: name
pt: nome

en: View to insert
pt: Visualização a inserir

en: The view to insert into this area.
pt: A visualização a inserir nesta área.

en: Inherit contextual filters
pt: Herdar filtros contextuais

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
pt: Se marcada, esta visualização receberá os mesmos filtros contextuais do seu pai.

en: Recursion detected in view @view display @display.
pt: Recursão detetada na visualização: @view, vista: @display

en: Insert a view inside an area.
pt: Inserir uma vista dentro da área.

en: -Select-
pt: - Selecionar -
