Views migration from Drupal 7 to Drupal 9 or Drupal 10 (1.2.2) - en to fr translation catalogue (12 entries)

en: core
fr: cœur ( core )

en: Views
fr: Vues

en: tag
fr: balise

en: name
fr: nom

en: id
fr: identifiant (id)

en: View to insert
fr: Vue à insérer

en: The view to insert into this area.
fr: La vue à insérer dans cette zone.

en: Inherit contextual filters
fr: Hériter des filtres contextuels

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
fr: Si coché, cette vue utilisera les mêmes filtres contextuels que son parent.

en: Recursion detected in view @view display @display.
fr: Récursion détectée dans la vue @view, affichage @display.

en: Insert a view inside an area.
fr: Insérer une vue dans une zone.

en: -Select-
fr: -Sélectionner-
