Views migration from Drupal 7 to Drupal 9 or Drupal 10 (1.2.5) - en to de translation catalogue (13 entries)

en: core
de: Kernsystem

en: tag
de: Tag

en: name
de: Name

en: description
de: Beschreibung

en: id
de: ID

en: position
de: Position

en: View to insert
de: Einfügen-Ansicht

en: The view to insert into this area.
de: Die Ansicht, die in diesen Bereich eingefügt werden soll.

en: Inherit contextual filters
de: Kontextfilter vererben

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
de: Diese Ansicht erbt die Kontextfilter ihrer übergeordneten Objekte.

en: Recursion detected in view @view display @display.
de: Rekursion entdeckt in Ansicht @view, Anzeige @display.

en: Insert a view inside an area.
de: Eine Ansicht in einen Bereich einfügen.

en: -Select-
de: - Auswählen -
