Views PDF (3.0.0-alpha1) - en to it translation catalogue (65 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Type
it: Tipo

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Action
it: Azione

en: Yes
it: Sì

en: None
it: Nessuno

en: Weight
it: Peso

en: Center
it: Centro

en: Parent
it: Genitore

en: Settings
it: Impostazioni

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Font Size
it: Dimensione carattere

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Views
it: Viste

en: View
it: Visualizza

en: Upload
it: Carica

en: Page
it: Pagina

en: Fields
it: Campi

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Arguments
it: Parametri

en: Position
it: Posizione

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: Alignment
it: Allineamento

en: Unit
it: Unità

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Bold
it: Grassetto

en: Italic
it: Corsivo

en: Menu link title
it: Titolo del link sul menu

en: Attach to
it: Allega a

en: Context
it: Contesto

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Underline
it: Sottolineato

en: Tab weight
it: Peso della scheda

en: Justify
it: Giustificato

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
it: <p>Devi aggiungere alcuni campi addizionali da visualizzare prima di utilizzare questo. Se preferisci, questi campi possono essere tolti dalla visualizzazione selezionando la casella <em>Escludi dalla visualizzazione</em>. Nota che a causa dell'ordine della visualizzazione, non puoi utilizzare campi dopo questo; se hai bisogno di un campo non elencato qui, riordina i campi.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
it: <p>Le seguenti regole di sostituzione sono disponibili per questo campo. Usa l'identificatore visibile sulla sinistra per visualizzare il valore indicato sulla destra. A causa del'ordine di visualizzazione, non puoi usare un campo che precede l'attuale; se ti serve un campo non indicato di seguito, riordina i tuoi campi.</p>

en: Displays the fields with an optional template.
it: Visualizza i campi con un template opzionale.

en: Multiple displays
it: Visualizzazioni multiple

en: Using the site name
it: Usa il nome del sito

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
it: L'icona feed sarà disponibile solo nella visualizzazione selezionata.

en: No menu
it: Nessun menu

en: Normal: @title
it: Normale: @title

en: Tab: @title
it: Scheda: @title

en: Change settings for the parent menu
it: Impostazioni cache per il menu genitore

en: No menu entry
it: Nessuna voce di menu

en: Normal menu entry
it: Voce di menu normale

en: Menu tab
it: Scheda menu

en: Default menu tab
it: Scheda menu predefinita

en: Default tab options
it: Opzioni predefinite scheda

en: Already exists
it: Esiste già

en: You need at least one field before you can configure your table settings
it: È necessario almeno un campo prima di poter configurare le impostazioni della tabella

en: @argument title
it: titolo per @argument

en: @argument input
it: inserimento di @argument

en: Show as expanded
it: Mostra figli

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
it: Quando selezionato e se la voce del menu ha dei figli, questi saranno sempre mostrati.

en: Shown when hovering over the menu link.
it: Visualizzato quando il cursore del mouse passa sopra questa voce del menu.

en: Displays the link in contextual links
it: Mostra il link nei link contestuali

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
it: La profondità massima di un link e di tutti i suoi figli è prefissata. Alcuni link di menu non sono selezionabili come genitori, se la loro selezione porta ad eccedere questo limite.
