Views PDF (3.0.0-alpha10) - en to pt translation catalogue (80 entries)

en: Title
pt: Título

en: Type
pt: Tipo

en: Description
pt: Descrição

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: None
pt: Nenhum

en: Weight
pt: Peso

en: Center
pt: Central

en: Parent
pt: Superior

en: Settings
pt: Configurações

en: Label
pt: Rótulo

en: Font Size
pt: Tamanho da Fonte

en: Text Settings
pt: Configurações de texto

en: Text Color
pt: Cor do Texto

en: Page
pt: Página

en: Custom
pt: Personalizado

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Border
pt: Borda

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Unit
pt: Unidade

en: Text Alignment
pt: Alinhamento do texto

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Font Family
pt: Família de Fonte

en: Bold
pt: Negrito

en: Italic
pt: Itálico

en: Menu link title
pt: Título do link do menu

en: Attach to
pt: Anexar a

en: Context
pt: Contexto

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Underline
pt: Sublinhar

en: About
pt: Sobre

en: Footer options
pt: Opções de rodapé

en: Landscape
pt: Paisagem

en: Portrait
pt: Retrato

en: Bottom Left
pt: Inferior esquerdo

en: Bottom Right
pt: Inferior direito

en: Top Left
pt: Superior esquerdo

en: Top Right
pt: Superior direito

en: Tab weight
pt: Peso da aba

en: Template file
pt: Arquivo do template

en: PDF settings
pt: Configurações de PDF

en: Font Style
pt: Estilo de fonte

en: Justify
pt: Justificado

en: Multiple displays
pt: Múltiplos displays

en: Using the site name
pt: Usando o nome do site

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
pt: O ícone do feed estará disponível apenas para os displays selecionados.

en: No menu
pt: Sem menu

en: Tab: @title
pt: Aba: @title

en: Change settings for the parent menu
pt: Mudar configurações para o menu pai

en: No menu entry
pt: Sem itens de menu

en: Normal menu entry
pt: Item normal de menu

en: Menu tab
pt: Aba de menu

en: Default menu tab
pt: Aba de menu padrão

en: Default tab options
pt: Opções da aba padrão

en: Already exists
pt: Já existe

en: You need at least one field before you can configure your table settings
pt: Você precisa ter ao menos um campo configurado antes de poder configurar a tabela

en: Position Settings
pt: Configurações de posição

en: Show as expanded
pt: Exibir expandido

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
pt: Caso marcada e este item tenha descendentes, o menu aparecerá sempre expandido.

en: Render Settings
pt: Configurações de renderização

en: Shown when hovering over the menu link.
pt: Exibida quando o mouse passar sobre o link de menu.

en: PDF Table
pt: Tabela PDF

en: Display the view as a table.
pt: Mostrar a view como uma tabela.

en: PDF Fields
pt: Campos PDF

en: Position X
pt: Posição X

en: Position Y
pt: Posição Y

en: Displays the link in contextual links
pt: Apresenta o link em filtros contextuais

en: In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
pt: No menu, os links mais pesados descem e os links mais leves são posicionados próximo à parte superior.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
pt: A profundidade máxima para um link e todos os seus filhos é fixa. Alguns links de menu podem não estar disponíveis como pais se esse limite é excedido ao selecioná-los.

en: Parent menu link
pt: Link do menu pai

en: Menu link entry
pt: Entrada do link do menu

en: When providing a menu link as a tab, Drupal needs to know what the parent menu link of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent link will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
pt: Ao fornecer um link de menu como uma aba, o Drupal precisa saber qual será o link do menu pai dessa aba. Às vezes o pai já existe, mas outras vezes você precisará criá-lo. O caminho de um pai será sempre o mesmo caminho com a última parte deixada de fora, por exemplo, se o caminho para essa view é <em>foo/bar/baz</em>, o caminho pai será <em>foo/bar</em>.

en: Normal menu link
pt: Link normal de menu

en: If creating a parent menu link, enter the title of the link.
pt: Se está criando um link de menu pai, digite o título do link.

en: If creating a parent menu link, enter the description of the link.
pt: Se está criando um link de menu pai, digite a descrição do link.

en: If the parent menu link is a tab, enter the weight of the tab. Heavier tabs will sink and the lighter tabs will be positioned nearer to the first menu link.
pt: Se o link do menu pai for uma aba, digite o peso da aba. As abas mais pesadas descerão e as abas mais leves serão posicionadas mais perto do primeiro link do menu.
