Views PDF (3.0.0-alpha10) - en to uk translation catalogue (85 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Status
uk: Стан

en: Type
uk: Тип

en: Description
uk: Опис

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: None
uk: Немає

en: Weight
uk: Вага

en: Center
uk: По центру

en: Parent
uk: Батько

en: Settings
uk: Налаштування

en: Label
uk: Мітка

en: Font Size
uk: Розмір шрифту

en: Text Settings
uk: Параметри тексту

en: Text Color
uk: Колір тексту

en: Views
uk: Види

en: Menu
uk: Меню

en: Layout
uk: Макет

en: Page
uk: Сторінка

en: Custom
uk: Власний

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Border
uk: Рамка

en: Alignment
uk: Вирівнювання

en: Unit
uk: Одиниця

en: Text Alignment
uk: Вирівнювання тексту

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Font Family
uk: Гарнітура шрифту

en: Bold
uk: Напівжирний

en: Italic
uk: Курсив

en: Menu link title
uk: Назва посилання меню

en: Attach to
uk: Долучити до

en: Context
uk: Контекст

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Underline
uk: Підкреслений

en: About
uk: Про модуль

en: Footer options
uk: Налаштування нижнього колонтитулу

en: Landscape
uk: Альбомна

en: Portrait
uk: Портретне розташування

en: Bottom Left
uk: Внизу ліворуч

en: Bottom Right
uk: Внизу справу

en: Top Left
uk: Зверху зліва

en: Top Right
uk: Зверху справа

en: Tab weight
uk: Вага вкладки

en: Template file
uk: Файл шаблону

en: PDF settings
uk: Налаштування PDF

en: Font Style
uk: Стиль шрифту

en: Justify
uk: По ширині

en: Multiple displays
uk: Сукупність відображень

en: Using the site name
uk: Використання назви сайту

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
uk: Іконка потоків буде доступна тільки для вибраних відображень.

en: No menu
uk: Без меню

en: Normal: @title
uk: Звичайний: @title

en: Tab: @title
uk: Вкладка: @title

en: Change settings for the parent menu
uk: Зміна налаштувань батьківського меню

en: No menu entry
uk: Без пункта меню

en: Normal menu entry
uk: Звичайний пункт меню

en: Menu tab
uk: Вкладка меню

en: Default menu tab
uk: Базова вкладка меню

en: Default tab options
uk: Базові параметри вкладки

en: Already exists
uk: Вже існує

en: You need at least one field before you can configure your table settings
uk: Для можливості конфігурування таблиці необхідно додати хоча б одне поле

en: Show as expanded
uk: Показувати розкритим

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
uk: Якщо позначено і це меню має дочірні меню, воно завжди буде розкритим.

en: Overline
uk: Над текстом

en: Shown when hovering over the menu link.
uk: Показуване при наведенні мишею на посилання меню.

en: Line through
uk: Перекреслений

en: Row Height
uk: Висота рядка

en: CSS File
uk: Файл CSS

en: Top margin
uk: Верхнє поле

en: Displays the link in contextual links
uk: Показ посилання в контекстних посиланнях

en: -- Default --
uk: -- Базово --

en: In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
uk: В меню, посилання з більшою вагою будуть опускатися, а з меншою — розташовуватимуться ближче до верху.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
uk: Максимальна глибина посилання та усіх його нащадків зафіксована. Деякі посилання меню можуть бути недоступні як батьки, якщо їх вибір буде перевищить це обмеження.

en: Parent menu link
uk: Посилання батьківського меню

en: Header options
uk: Варіанти заголовка

en: Menu link entry
uk: Створення посилання меню

en: When providing a menu link as a tab, Drupal needs to know what the parent menu link of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent link will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
uk: При введенні посилання меню для вкладки, Drupal повинен знати, яким буде посилання батьківського меню на цій вкладці. Іноді батько вже буде існувати, але інколи вам потрібно буде його створити. Шлях батьківського посилання завжди буде однаковим шляхом із прибраною останньою частиною, тобто, якщо шлях до цього виду є <em>foo/bar/baz</em>, батьківським шляхом буде <em>foo/bar</em>.

en: Normal menu link
uk: Звичайне посилання меню

en: If creating a parent menu link, enter the title of the link.
uk: Якщо створюється посилання батьківського меню, введіть заголовок посилання.

en: If creating a parent menu link, enter the description of the link.
uk: Якщо створюється посилання батьківського меню, введіть опис посилання.

en: If the parent menu link is a tab, enter the weight of the tab. Heavier tabs will sink and the lighter tabs will be positioned nearer to the first menu link.
uk: Якщо посиланням батьківського меню є вкладка, введіть вагу вкладки. Найважчі вкладки опускаються, а легші – розташовуються ближче до першого посилання в меню.
