Views Remote Data (1.0.0-alpha3) - en to ja translation catalogue (10 entries)

en: Value
ja: 値

en: Is equal to
ja: 等しい

en: Is not equal to
ja: 等しくない

en: Cache options
ja: キャッシュオプション

en: The length of time raw query results should be cached.
ja: クエリーをキャッシュする時間の長さ。

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
ja: 生成された HTML の出力をキャッシュする時間の長さ。

en: Rendered entity
ja: 描画されたエンティティ

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
ja: 未加工のクエリ結果をキャッシュする時間（秒）。

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
ja: レンダリングされたHTML出力をキャッシュする時間（秒）。

en: Renders an entity in a view mode.
ja: ビューモードでエンティティを描画します。
