Views Slideshow (8.x-4.1) - en to nl translation catalogue (78 entries)

en: Slideshow
nl: Diavoorstelling

en: Previous
nl: Vorige

en: Next
nl: Volgende

en: Action
nl: Actie

en: Default
nl: Standaard

en: Top
nl: Bovenaan

en: Views
nl: Overzichten

en: Sync
nl: Synchroniseren

en: Text
nl: Tekst

en: Bottom
nl: Onderkant

en: Fields
nl: Velden

en: Sort order
nl: Sorteervolgorde

en: Random
nl: Willekeurig

en: Controls
nl: Besturingselementen

en: Transition
nl: Overgang

en: Style
nl: Stijl

en: Resume
nl: Hervatten

en: Advanced Options
nl: Geavanceerde opties

en: Timeout
nl: Time-out

en: Skin
nl: Uiterlijk

en: Pager
nl: Paginering

en: Pause on hover
nl: Pauzeren bij aanwijzen

en: Effect
nl: Bewerking

en: Speed
nl: Snelheid

en: of
nl: van

en: Pause
nl: Pauze

en: Display the results as a slideshow.
nl: Resultaten als een diavoorstelling weergeven.

en: Pause when hovering on the slideshow image.
nl: Pauzeren als de muis zich boven de afbeelding bevindt.

en: Pager Type
nl: Pagineringstype

en: ClearType Background
nl: ClearType-achtergrond

en: Pause On Click
nl: Pauzeren bij een klik

en: Pause when the slide is clicked.
nl: Pauzeren wanneer er geklikt is op de dia.

en: End slideshow after last slide
nl: Diavoorstelling stoppen na laatste dia

en: Start Slideshow Paused
nl: Diavoorstelling gepauzeerd starten

en: Start the slideshow in the paused state.
nl: De diavoorstelling starten in de pauze-toestand.

en: Start On Last Slide Viewed
nl: Starten op laatst bekeken dia

en: Entire slide
nl: Gehele dia

en: Set amount of vertical
nl: Verticale hoeveelheid instellen

en: Set amount of horizontal
nl: Horizontale hoeveelheid instellen

en: Set total area of the slide
nl: Totale oppervlak van de dia instellen

en: Items per slide
nl: Items per diavoorstelling

en: The number of items per slide
nl: Het aantal items per dia

en: Slide Counter
nl: Slideteller

en: Pager fields
nl: Pagineringsvelden

en: Slideshow Type
nl: Slideshow-type

en: Style of the pager
nl: Pagineringsstijl

en: Wait for all the slide images to load
nl: Wachten op het laden van alle afbeeldingen

en: Applied Options
nl: Toegepaste opties

en: There was no action specified.
nl: Er is geen actie gespecificeerd.

en: An invalid integer was specified for slideNum.
nl: Er is een ongeldig geheel getal opgegeven voor slideNum.

en: Hide pager if there is only one slide
nl: Paginering verbergen als er maar één afbeelding is.

en: Hide controls if there is only one slide
nl: Besturingselementen verbergen wanneer er maar één slide is

en: How long should it wait until it starts the slideshow anyway. Time is in milliseconds.
nl: Hoe lang moet er gewacht worden totdat de slideshow start. Tijd in milliseconden.

en: The options for @module does not exists.
nl: De opties voor @module bestaan niet.

en: Directory @path was created
nl: Map @path is aangemaakt

en: Widget configuration for above the slideshow
nl: Widgetinstellingen bovenaan de diavoorstelling

en: Widget configuration for below the slideshow
nl: Widgetinstellingen onderaan de diavoorstelling

en: Show widget
nl: Widget weergeven

en: Slideshow controls
nl: Diavoorstelling besturingselementen

en: Hide if only one slide
nl: Verbergen bij één dia

en: Slideshow pager
nl: Diavoorstelling pager

en: An invalid action "@action" was specified.
nl: Er is een ongeldige actie '@action' opgegeven.

en: Download and install the jQuery Cycle library.
nl: Download en installeer de jQuery Cycle-bibliotheek.

en: Optional. The path to install the jQuery Cycle library in. If omitted Drush will use the default location.
nl: Optioneel. Het pad waar de jQuery Cycle-bibliotheek wordt geïnstalleerd. Indien weggelaten zal Drush de standaardlocatie gebruiken.

en: Download and install the JSON2 library.
nl: Download en installeer de JSON2-bibliotheek.

en: Optional. The path to install the JSON2 library in. If omitted Drush will use the default location.
nl: Optioneel. Het pad waar de JSON2-bibliotheek wordt geïnstalleerd. Indien weggelaten zal Drush de standaardlocatie gebruiken.

en: Download and install the jquery.hoverIntent library.
nl: Download en installeer de jquery.hoverIntent-bibliotheek.

en: Optional. The path to install the jquery.hoverIntent library in. If omitted Drush will use the default location.
nl: Optioneel. Het pad waar de jquery.hoverIntent-bibliotheek wordt geïnstalleerd. Indien weggelaten zal Drush de standaardlocatie gebruiken.

en: Download and install the jQuery.pause library.
nl: Download en installeer the jQuery.pause-bibliotheek.

en: Optional. The path to install the jQuery.pause library in. If omitted Drush will use the default location.
nl: Optioneel. Het pad waar de jQuery.pause-bibliotheek wordt geïnstalleerd. Indien weggelaten zal Drush de standaardlocatie gebruiken.

en: Download and install the jQuery Cycle, jQuery hoverIntent and JSON2 libraries.
nl: Download en installeer de jQuery Cycle-, jQuery hoverIntent- en JSON2-bibliotheken.

en: Download and install the jQuery Cycle library from http://malsup.github.com/jquery.cycle.all.js, default location is libraries/jquery.cycle.
nl: Download en installeer de jQuery Cycle-bibliotheek van http://malsup.github.com/jquery.cycle.all.js, standaardlocatie is libraries/jquery.cycle.

en: Download and install the jQuery hoverIntent library from https://raw.githubusercontent.com/briancherne/jquery-hoverIntent/master/jquery.hoverIntent.js, default location is libraries/jquery.cycle.
nl: Download en installeer de jQuery hoverIntent-bibliotheek van https://raw.githubusercontent.com/briancherne/jquery-hoverIntent/master/jquery.hoverIntent.js, standaardlocatie is libraries/jquery.cycle.

en: Download and install the jQuery pause library from https://raw.githubusercontent.com/tobia/Pause/master/jquery.pause.js, default location is libraries/jquery.pause.
nl: Download en installeer de jQuery pause-bibliotheek van https://raw.githubusercontent.com/tobia/Pause/master/jquery.pause.js, standaardlocatie is libraries/jquery.pause.

en: Download and install the JSON2 library from https://github.com/douglascrockford/JSON-js/, default location is libraries/json2.
nl: Download en installeer de JSON2-bibliotheek van https://github.com/douglascrockford/JSON-js/, standaardlocatie is libraries/json2.

en: @name appears to be already installed.
nl: @name is reeds geïnstalleerd.

en: The latest version of @name has been downloaded to @path
nl: De laatste versie van @name is gedownload naar @path

en: Drush was unable to download the @name library to @path
nl: Drush kon de @name-bibliotheek niet downloaden naar @path
