Views Streaming Data (2.0.0-rc1) - en to id translation catalogue (16 entries)

en: Views
id: View

en: Path
id: Jalur

en: File name
id: Nama berkas

en: Delimiter
id: Pembatas

en: Style
id: Gaya

en: Authentication
id: Autentikasi

en: Comma ,
id: Koma ,

en: About
id: Tentang

en: Path settings
id: Pengaturan jalur

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
id: Query akan dibuat dan dijalankan menggunakan API database Drupal.

en: REST display options
id: Opsi tampilan REST

en: Authentication methods
id: Metode autentikasi

en: Authentication Provider
id: Penyedia Otentikasi

en: No authentication is set
id: Tidak ada autentikasi yang ditetapkan

en: The supported authentication methods for this view
id: Metode autentikasi yang didukung untuk tampilan ini

en: These are the supported authentication providers for this view. When this view is requested, the client will be forced to authenticate with one of the selected providers. Make sure you set the appropriate requirements at the <em>Access</em> section since the Authentication System will fallback to the anonymous user if it fails to authenticate. For example: require Access: Role | Authenticated User.
id: Berikut ini adalah penyedia autentikasi yang didukung untuk tampilan ini. Ketika tampilan ini diminta, klien akan dipaksa untuk mengautentikasi dengan salah satu penyedia yang dipilih. Pastikan Anda menetapkan persyaratan yang sesuai pada bagian <em>Akses</em> karena Sistem Otentikasi akan kembali ke pengguna anonim jika gagal mengautentikasi. Misalnya: memerlukan Akses: Peran | Pengguna Terautentikasi.
