Views Streaming Data (8.x-1.4) - en to fr translation catalogue (18 entries)

en: Views
fr: Vues

en: Path
fr: Chemin

en: File name
fr: Nom du fichier

en: Delimiter
fr: Délimiteur

en: Authentication
fr: Authentification

en: Chunk size
fr: Taille du morceau

en: Comma ,
fr: Virgule ,

en: Pipe |
fr: Barre verticale |

en: About
fr: À propos

en: Path settings
fr: Paramètres de chemin

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
fr: La requête sera générée et exécutée en utilisant l'API de base de données de Drupal.

en: REST display options
fr: Options d'affichage REST

en: Authentication methods
fr: Méthodes d'authentification

en: Authentication Provider
fr: Fournisseur d'authentification

en: No authentication is set
fr: Aucune authentification n'est définie

en: The supported authentication methods for this view
fr: Les méthodes d'authentification prises en charge pour cette vue

en: These are the supported authentication providers for this view. When this view is requested, the client will be forced to authenticate with one of the selected providers. Make sure you set the appropriate requirements at the <em>Access</em> section since the Authentication System will fallback to the anonymous user if it fails to authenticate. For example: require Access: Role | Authenticated User.
fr: Voici les fournisseurs d'authentification pris en charge pour cette vue. Lorsque cette vue est demandée, le client sera forcé de s'authentifier avec un des fournisseurs sélectionnés. Assurez-vous de définir les prérequis appropriés dans la section <em>Accès</em> puisque le Système d'Authentification se repliera sur l'utilisateur anonyme si l'authentification échoue. Par exemple : requiert Accès : Rôle | Utilisateur Authentifié.

en: Delimiter for the generated file.
fr: Délimiteur pour le fichier généré.
