Views Taxonomy Term Name Depth (7.2.0) - en to pt translation catalogue (9 entries)

en: Depth
pt: Profundidade

en: Views
pt: Visualizações

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
pt: A profundidade reúne nós marcados com termos na hierarquia. Por exemplo, se existir um termo chamado "fruta" e um sub-termo chamado "maçã", com uma profundidade 1 (ou superior), o filtro para o termo "fruta" considera também todos os nós que possuem o termo "maçã". Se o número for negativo, ocorre o inverso. Se a profundidade for -1 (ou inferior), ao pesquisar "maçã", os nós com o termo "fruta" também são devolvidos.

en: Limit terms by vocabulary
pt: Limitar termos por vocabulário

en: Allow multiple values
pt: Permitir vários valores

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
pt: Exibir conteúdo se tiver os termos de taxonomia especificados, ou termos filhos dos termos especificados. Devido à complexidade adicional, isto tem menos opções que as versões sem profundidade.

en: Filter to items that share all terms
pt: Filtrar para itens que partilham todos os termos
