Views Taxonomy Term Name Depth (8.x-3.0) - en to ro translation catalogue (7 entries)

en: Depth
ro: Adâncime

en: Views
ro: Vizualizări

en: No name
ro: Fără nume

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ro: Adâncimea care se potrivește nodurilor etichetate în ierarhie. De exemplu, dacă aveți termenul "fruct" și un termen copil "măr", cu o adâncime de 1 (sau mai mare), filtrarea pentru termenul "fruct" va returna noduri care sunt etichetate cu "măr" precum și "fruct". Dacă este negativ, reversul este adevărat; căutarea după "măr" va returna noduri etichetate cu "fruct" dacă adâncimea este -1 (sau inferioară).

en: Allow multiple values
ro: Permite valori multiple

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
ro: Dacă este selectat, utilizatorii pot introduce valori multiple sub formă de 1+2+3. Având în vedere numărul de operatori JOIN, operatorul logic AND va fi considerat ca fiind OR cu acest filtru.

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
ro: Afișați conținutul dacă are termenii de taxonomie selectați sau copii ai termenilor selectați. Datorită complexității suplimentare, aceasta are mai puține opțiuni decât versiunea fără adâncime.
