Vimeo Upload (8.x-1.0-alpha1) - en to de translation catalogue (32 entries)

en: Previous
de: Vorherige

en: Next
de: Weiter

en: Description
de: Beschreibung

en: Error
de: Fehler

en: Custom
de: Benutzerdefiniert

en: Not installed
de: Nicht installiert

en: About
de: Über

en: Video name
de: Videoname

en: Access token
de: Zugriffs-Token

en: Select a file
de: Datei auswählen

en: Javascript based upload to get a video URL straight from Vimeo, without having to upload the file on Drupal first.
de: JavaScript-basierter Upload, um eine Video-URL direkt von Vimeo zu erhalten, ohne die Datei zuerst auf Drupal hochladen zu müssen.

en: Upload on Vimeo
de: Hochladen auf Vimeo

en: Vimeo Upload library
de: Vimeo Upload-Bibliothek

en: Please download the Vimeo Upload library using "drush vimeo-upload-plugin" or from <a href="@link">@link</a>.
de: Bitte laden Sie die Vimeo Upload-Bibliothek mit „drush vimeo-upload-plugin“ oder von <a href="@link">@link</a> herunter.

en: Manage Video Upload Settings
de: Video-Upload-Einstellungen verwalten

en: Use Vimeo Upload
de: Vimeo-Upload verwenden

en: Upload on the configured Vimeo channel.
de: Hochladen auf dem konfigurierten Vimeo-Kanal.

en: Administer Vimeo Upload settings
de: Vimeo Upload-Einstellungen verwalten

en: Downloads Vimeo Upload library from Github.
de: Lädt Vimeo Upload-Bibliothek von Github herunter.

en: Downloads the Vimeo Upload library from Github. Downloads to /libraries unless a location is provided.
de: Lädt die Vimeo Upload-Bibliothek von Github herunter. Lädt nach /libraries herunter, sofern kein Ort angegeben ist.

en: Drush was unable to download the Vimeo Upload library to @path
de: Drush konnte die Vimeo Upload-Bibliothek nicht nach @path herunterladen.

en: The Vimeo Upload library has been downloaded to @path
de: Die Vimeo Upload-Bibliothek wurde nach @path heruntergeladen.

en: Upload Successful
de: Upload erfolgreich

en: Note that this video has been set as private, so you must be logged in with the Vimeo channel account to view it.
de: Beachten Sie, dass dieses Video als privat eingestellt wurde, daher müssen Sie mit dem Vimeo-Kanal-Konto angemeldet sein, um es anzuzeigen.

en: You can now copy the URL.
de: Sie können nun die URL kopieren.

en: Copied!
de: Kopiert!

en: Upload a video on Vimeo and get its URL.
de: Laden Sie ein Video auf Vimeo hoch und erhalten Sie dessen URL.

en: Upgrade to 1080
de: Upgrade auf 1080

en: Make Private
de: Als privat markieren

en: Drop a video file here or
de: Eine Videodatei hier ablegen oder

en: Drop to upload
de: Zum Hochladen ablegen

en: Copy url
de: URL kopieren
