Visitors (8.x-2.18) - en to cs translation catalogue (135 entries)

en: Title
cs: Nadpis

en: Pages
cs: Stránky

en: Operations
cs: Operace

en: Type
cs: Typ

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Comments
cs: Komentáře

en: Version
cs: Verze

en: Date
cs: Datum

en: Monthly
cs: Měsíčně

en: Country
cs: Země

en: Settings
cs: Nastavení

en: Label
cs: Popisek

en: Save
cs: Uložit

en: Default
cs: Výchozí

en: Sunday
cs: Neděle

en: Monday
cs: Pondělí

en: Tuesday
cs: Úterý

en: Wednesday
cs: Středa

en: Thursday
cs: Čtvrtek

en: Friday
cs: Pátek

en: Saturday
cs: Sobota

en: Path
cs: Cesta

en: Display
cs: Zobrazit

en: Advanced settings
cs: Pokročilá nastavení

en: never
cs: nikdy

en: Paths
cs: Cesty

en: User
cs: Uživatel

en: All
cs: Vše

en: Year
cs: Rok

en: Host
cs: Hostitel

en: Never
cs: Nikdy

en: To
cs: Komu

en: From
cs: Od

en: Visibility
cs: Viditelnost

en: Roles
cs: Role

en: Location
cs: Místo

en: Count
cs: Počet

en: Nodes
cs: Uzly

en: Performance
cs: Výkon

en: Width
cs: Šířka

en: Height
cs: Výška

en: 1 day
cs: 1 den

en: 1 year
cs: 1 rok

en: Month
cs: Měsíc

en: Details
cs: Detaily

en: Desc
cs: Sestupně

en: Day
cs: Den

en: Configuration
cs: Nastavení

en: Users
cs: Uživatelé

en: Top pages
cs: Nejnavštěvovanější stránky

en: Recent hits
cs: Nedávná zobrazení

en: City
cs: Město

en: Latitude
cs: Zeměpisná šířka

en: Longitude
cs: Zeměpisná délka

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Full
cs: Celé

en: Messages
cs: Zprávy

en: Countries
cs: Země

en: Browser
cs: Prohlížeč

en: How many content items to display in "day" list.
cs: Kolik položek se má zobrazovat v seznamu „den“.

en: Hour
cs: Hodina

en: Number of day's top views to display
cs: Počet zobrazovaných denních návštěv

en: Number of all time views to display
cs: Počet zobrazovaných návštěv za celé období

en: Number of most recent views to display
cs: Počet zobrazovaných posledních návštěv

en: Hours
cs: Hodin

en: Track
cs: Sledovat

en: details
cs: detaily

en: Sort criteria
cs: Kritéria řazení

en: Charts
cs: Grafy

en: Hits
cs: Zobrazení

en: The specified date is invalid.
cs: Zadané datum není platné.

en: Apply
cs: Použít

en: Day of Month
cs: Den v měsíci

en: Day of Week
cs: Den v týdnu

en: Postal Code
cs: PSČ

en: User activity
cs: Aktivita uživatele

en: Pager
cs: Stránkovač

en: Offset
cs: Posun

en: Number of views
cs: Počet shlédnutí

en: Domains
cs: Domény

en: Route
cs: Cesta

en: Error message
cs: Chybová zpráva

en: Entity type
cs: Typ entity

en: Warning message
cs: Zpráva s varováním

en: 2 weeks
cs: 2 týdny

en: 1 view | @count views
cs[0]: 1 zobrazení
cs[1]: @count zobrazení
cs[2]: @count zobrazení

en: Tracking
cs: Sledování

en: Value type
cs: Typ hodnoty

en: Invalid date format.
cs: Neplatný formát data.

en: Total views
cs: Celkový počet zobrazení

en: The total number of times the node has been viewed.
cs: Celkový počet zobrazení uzlu.

en: Views today
cs: Zobrazení dnes

en: The total number of times the node has been viewed today.
cs: Celkový počet dnešních zobrazení uzlu.

en: The most recent time the node has been viewed.
cs: Čas kdy byl uzel naposledy prohlížen.

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: - All -
cs: - Vše -

en: Visitors
cs: Návštěvníci

en: Filter criteria
cs: Kritéria pro filtrování

en: Popular content
cs: Oblíbený obsah

en: How many content items to display in "all time" list.
cs: Kolik položek se má zobrazovat v seznamu „za celé období“.

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
cs: Kolik položek se má zobrazovat v seznamu „nedávno zobrazeno“.

en: Today's:
cs: Dnes:

en: All time:
cs: Za celé období:

en: Last viewed:
cs: Naposledy zobrazeno:

en: View pages that have recently been visited.
cs: Zobrazit stránky, které byly v poslední době zobrazeny.

en: View pages that have been hit frequently.
cs: Zobrazit stránky, které byly v poslední době nejnavštěvovanější.

en: « First
cs: « První

en: Last »
cs: Poslední »

en: Referer
cs: Odkazující stránka

en: Not restricted
cs: Není omezeno

en: The number of visitors who have read the node.
cs: Počet návštěvníků, kteří zobrazili daný uzel.

en: The number of visitors who have read the node today.
cs: Počet návštěvníků, kteří dnes zobrazili daný uzel.

en: Last view
cs: Poslední zobrazení

en: The date on which a visitor last read the node.
cs: Datum, kdy návštěvník naposledy zobrazil daný uzel.

en: Status message
cs: Zpráva o stavu

en: All pages except those listed
cs: Všechny stránky kromě uvedených

en: Only the listed pages
cs: Jen uvedené stránky

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
cs: Zadejte stránky použitím jejich cest. Na každý řádek zadejte jednu cestu. Znak '*' je zástupný znak. Cesta může být například %blog pro stránku blogu nebo %blog-wildcard pro každý osobní blog. %front je úvodní stránka.

en: Not customizable
cs: Nelze přizpůsobit

en: Restricted to certain pages
cs: Omezený na určitý stránky

en: View content hits
cs: Zobrazit počítadlo přístupů

en: Default (@default)
cs: Výchozí (@default)

en: Asc
cs: Vzestupně

en: No customization allowed
cs: Přizpůsobení není povoleno

en: A single domain (default)
cs: Jedna doména (výchozí)

en: Domain: @domain
cs: Doména: @domain

en: One domain with multiple subdomains
cs: Jedna doména s více subdoménami

en: Examples: @domains
cs: Příklady: @domains

en: Add to the selected roles only
cs: Přidat pouze k vybraným rolím

en: Add to every role except the selected ones
cs: Přidat ke všem rolím, kromě vybraných

en: Contextual filters
cs: Kontextuální filtry

en: Entity types
cs: Typy entit

en: The %field date is required.
cs: Datum v poli %field je vyžadováno.

en: The %field date is invalid.
cs: Datum v poli %field je neplatné.
