Visitors (8.x-2.18) - en to sv translation catalogue (161 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Pages
sv: Sidor

en: Operations
sv: Funktioner

en: Type
sv: Typ

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Date
sv: Datum

en: Reset
sv: Återställ

en: Monthly
sv: Månadsvis

en: Country
sv: Land

en: Settings
sv: Inställningar

en: Label
sv: Etikett

en: Save
sv: Spara

en: Default
sv: Förvald

en: Sunday
sv: söndag

en: Monday
sv: måndag

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Thursday
sv: torsdag

en: Friday
sv: fredag

en: Saturday
sv: lördag

en: Path
sv: Sökväg

en: Display
sv: Visa

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: never
sv: aldrig

en: 1 hour
sv: 1 timme

en: Paths
sv: Sökvägar

en: User
sv: Användare

en: All
sv: Alla

en: Year
sv: År

en: Host
sv: Värd

en: Never
sv: Aldrig

en: To
sv: Till

en: From
sv: Från

en: Visibility
sv: Synlighet

en: Roles
sv: Roller

en: Location
sv: Plats

en: Count
sv: Antal

en: Nodes
sv: Noder

en: Performance
sv: Prestanda

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: 1 day
sv: 1 dag

en: 1 year
sv: 1 år

en: Month
sv: Månad

en: Details
sv: Detaljer

en: Model
sv: Modell

en: Software
sv: Mjukvara

en: Desc
sv: Fallande

en: Day
sv: Dag

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Role
sv: Roll

en: Users
sv: Användare

en: Top pages
sv: Mest populära sidor

en: Recent hits
sv: Senaste träffar

en: City
sv: Stad

en: Latitude
sv: Latitud

en: Longitude
sv: Longitud

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Full
sv: Fullständig

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Countries
sv: Länder

en: Browser
sv: Webbläsare

en: How many content items to display in "day" list.
sv: Antalet innehållsposter som skall visas under "I dag".

en: Hour
sv: Timma

en: Number of day's top views to display
sv: Antalet rader som skall visas under "I dag"

en: Number of all time views to display
sv: Antalet rader som skall visas under "Någonsin"

en: Number of most recent views to display
sv: Hur många av de senaste sidvisningarna som skall visas

en: Hours
sv: Timmar

en: Track
sv: Spåra

en: details
sv: detaljer

en: Sort criteria
sv: Sorteringskriterier

en: Hits
sv: Träffar

en: The specified date is invalid.
sv: Det angivna datumet är felaktigt.

en: Apply
sv: Applicera

en: 3 hours
sv: 3 timmar

en: 6 hours
sv: 6 timmar

en: Day of Month
sv: Dag i månad

en: Day of Week
sv: Dag i vecka

en: 1 week
sv: 1 vecka

en: Postal Code
sv: Postnummer

en: Minified
sv: Förminskad

en: Brand
sv: Bomärke

en: 12 hours
sv: 12 timmar

en: User activity
sv: Användaraktivitet

en: Pager
sv: Paginerare

en: Offset
sv: Kompensera

en: Family
sv: Familj

en: Number of views
sv: Antal visningar

en: Domains
sv: Domäner

en: Route
sv: Rutt

en: Error message
sv: Felmeddelande

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: Add tracking to specific pages
sv: Lägg till spårning till specifika sidor

en: Warning message
sv: Varningsmeddelande

en: 2 weeks
sv: 2 veckor

en: Add tracking for specific roles
sv: Lägg till spårning för specifika roller

en: Track translation sets as one unit
sv: Spåra uppsättningar av översättningar som en enhet.

en: Custom JavaScript code
sv: Egen JavaScriptkod.

en: Code snippet (before)
sv: Kodsnutt (före)

en: Code snippet (after)
sv: Kodsnutt (efter)

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
sv: Användare spåras som standard, men du har möjlighet till opt-out.

en: Enable user tracking
sv: Aktivera användarspårning

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
sv: Användare spåras <em>inte</em> som standard, men du har möjlighet till opt-in.

en: 1 view | @count views
sv[0]: 1 visning
sv[1]: @count visningar

en: Processed @current out of @total.
sv: Bearbetat @current av @total.

en: Value type
sv: Typ av värde

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
sv: Ett datum i ett maskinläsbart format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS är att föredra.

en: Invalid date format.
sv: Ej godkänt datumformat.

en: Total views
sv: Totalt antal visningar

en: The total number of times the node has been viewed.
sv: Det totala antalet gånger som noden har visats.

en: Views today
sv: Visningar idag

en: The total number of times the node has been viewed today.
sv: Det totala antalet gånger som noden har visats idag.

en: The most recent time the node has been viewed.
sv: Den senaste tiden som noden har visats.

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Visitors
sv: Besökare

en: Visits
sv: Besök

en: Filter criteria
sv: Filterkriterier

en: Popular content
sv: Populärt innehåll

en: How many content items to display in "all time" list.
sv: Antalet innehållsposter som skall visas under "Någonsin".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
sv: Hur många innehållsposter som skall visas under "Senast visade".

en: Today's:
sv: I dag:

en: All time:
sv: Någonsin:

en: Last viewed:
sv: Senast visade:

en: View pages that have recently been visited.
sv: Visa sidor som nyligen har besökts.

en: View pages that have been hit frequently.
sv: Visa sidor som har besökts ofta.

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Status code
sv: Statuskod

en: Referer
sv: Refererare

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
sv: Ett fel uppstod när %error_operation utfördes med argumenten: @arguments

en: Not restricted
sv: Ej begränsad

en: The number of visitors who have read the node.
sv: Antalet besökare som har läst noden.

en: The number of visitors who have read the node today.
sv: Antalet besökare som har läst noden idag.

en: Last view
sv: Senast visad

en: The date on which a visitor last read the node.
sv: Datumet som en besökare senast läste noden.

en: Status message
sv: Statusmeddelande

en: All pages except those listed
sv: Alla sidor förutom de angivna

en: Only the listed pages
sv: Enbart de angivna sidorna

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
sv: Specificera sidor genom att använda dess sökvägar. Ange en sökväg per rad. Jokertecken är '*'. Sökvägsexempel: %blog för bloggsidan, %blog-wildcard för alla personliga bloggar. %front är startsidan.

en: Not customizable
sv: Ej anpassningsbart

en: Restricted to certain pages
sv: Begränsad till vissa sidor

en: View content hits
sv: Visa innehållsträffar

en: Asc
sv: Stigande

en: What are you tracking?
sv: Vad spårar du?

en: A single domain (default)
sv: En enstaka domän (standard)

en: Domain: @domain
sv: Domän: @domain

en: One domain with multiple subdomains
sv: En domän med flera underdomäner

en: Examples: @domains
sv: Exempel: @domains

en: All pages with exceptions
sv: Alla sidor utom

en: Excepted: @roles
sv: Undantagna: @roles

en: A single domain
sv: En domän

en: Contextual filters
sv: Kontextuella filter

en: The text of the link.
sv: Länkens text.

en: Entity types
sv: Entitetstyp

en: Displaying @start - @end of @total
sv: Visar @start - @end av @total

en: The %field date is required.
sv: Datumet %field är obligatoriskt.

en: The %field date is invalid.
sv: Datumet %field är ogiltigt.

en: Has a path.
sv: Har en sökväg.
