Visitors (8.x-2.19) - en to tr translation catalogue (189 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Operations
tr: İşlemler

en: Type
tr: Tip

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Version
tr: Sürüm

en: Date
tr: Tarih

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Monthly
tr: Aylık

en: Country
tr: Ülke

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Path
tr: Yol

en: Region
tr: Bölge

en: Display
tr: Gösterim

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: never
tr: hiçbir zaman

en: 1 hour
tr: @count saat

en: Paths
tr: Yollar

en: User
tr: Kullanıcı

en: All
tr: Tümü

en: Year
tr: Yıl

en: Host
tr: Sunucu

en: Never
tr: Asla

en: To
tr: Kime

en: From
tr: Kimden

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Roles
tr: Roller

en: Location
tr: Konum

en: Count
tr: Sayaç

en: Nodes
tr: Düğümler

en: Performance
tr: Performans

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: 1 day
tr: @count gün

en: 1 year
tr: @count yıl

en: Month
tr: Ay

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Desc
tr: Azalan

en: Day
tr: Gün

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Role
tr: Rol

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Top pages
tr: En çok ilgi görenler

en: Recent hits
tr: Son ziyaretler

en: City
tr: Şehir

en: Latitude
tr: Enlem

en: Longitude
tr: Boylam

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Full
tr: Tam

en: Messages
tr: İletiler

en: Countries
tr: Ülkeler

en: Browser
tr: Tarayıcı

en: How many content items to display in "day" list.
tr: "Gün" listesinde kaç içerik maddesi gösterileceği.

en: Hour
tr: Saat

en: Number of day's top views to display
tr: Gösterilecek günün en çok görüntülenenleri sayısı

en: Number of all time views to display
tr: Gösterilecek tüm zamanlarda görüntülenenler sayısı

en: Number of most recent views to display
tr: Gösterilecek son görüntülenenler sayısı

en: Hours
tr: Saat

en: Track
tr: Takip

en: All pages
tr: Tüm sayfalar

en: details
tr: ayrıntılar

en: Sort criteria
tr: Sıralama ölçütü

en: Privacy
tr: Gizlilik

en: Hits
tr: Ziyaretler

en: The specified date is invalid.
tr: Verilen tarih geçerli değil.

en: Apply
tr: Uygula

en: Day of Month
tr: Ayın Günü

en: Day of Week
tr: Haftanın Günü

en: 1 week
tr: @count hafta

en: Postal Code
tr: Posta Kodu

en: User activity
tr: Kullanıcı hareketliliği

en: Pager
tr: Sayfalayıcı

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Family
tr: Aile

en: Number of views
tr: Gösterim sayısı

en: Referers
tr: Yöneltenler

en: Domains
tr: Alan adları

en: Browsers
tr: Tarayıcılar

en: Show Unique Visitors
tr: Benzersiz Ziyaretçileri Göster

en: Show Published Nodes
tr: Yayınlanmış İçerikleri Göster

en: Route
tr: Yol

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Add tracking to specific pages
tr: Belirli sayfaları takip et

en: Warning message
tr: Uyarı mesajı

en: Add tracking for specific roles
tr: Belirli rollere takip ekle

en: Custom JavaScript code
tr: Özel JavaScript kodu

en: Code snippet (before)
tr: Kod parçası (önce)

en: Code snippet (after)
tr: Kod parçası (sonra)

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
tr: Kullanıcılar varsayılan olarak takip ediliyor, fakat siz vazgeçebilirsiniz.

en: Enable user tracking
tr: Kullanıcı takibini etkinleştir

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
tr: Kullanıcılar öntanımlı olarak takip edil<em>mi</em>yor, fakat siz takip edilmeyi seçebilirsiniz.

en: 1 view | @count views
tr[0]: 1 gösterim
tr[1]: @count gösterim

en: Value type
tr: Değer türü

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
tr: Makinada okunabilir herhangi bir biçimde bir tarih. YYYY-AA-GG SS:DD:ss tercih edilir (Y: yıl, A: ay, G: gün, S: saat, D: dakika, s: saniye).

en: Invalid date format.
tr: Geçersiz tarih biçimi.

en: Total views
tr: Toplam görüntülenme

en: The total number of times the node has been viewed.
tr: Düğümün toplam görüntülenme sayısı.

en: Views today
tr: Bügünkü görüntüleme

en: The total number of times the node has been viewed today.
tr: Düğümün bugünkü toplam görüntülenme sayısı.

en: The most recent time the node has been viewed.
tr: Düğümün son görüntülendiği zaman.

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Visitors
tr: Ziyaretçiler

en: Filter criteria
tr: Filtre ölçütü

en: Popular content
tr: Gözde içerik

en: How many content items to display in "all time" list.
tr: "Tüm zamanlar" listesinde kaç içerik öğesi gösterileceği.

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
tr: "Son görüntülenenler" listesinde kaç içerik maddesi gösterileceği.

en: Today's:
tr: Bugün:

en: All time:
tr: Tüm zamanlar:

en: Last viewed:
tr: Son görüntülenme:

en: View pages that have recently been visited.
tr: Yakın zamanda ziyaret edilen sayfaları görüntüle.

en: View pages that have been hit frequently.
tr: Sıkça ziyaret edilen sayfaları görüntüle.

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Hosts
tr: Sunucular

en: Show Total Visitors
tr: Toplam Ziyaretçi Sayısını Göster

en: Show Total Visitors.
tr: Toplam ziyaretçi sayısını göster.

en: Show Unique Visitors based on their IP.
tr: IP adreslerine göre Benzersiz Ziyaretçiler'i Göster

en: Show Registered Users.
tr: Kayıtlı kullanıcıları göster.

en: Show Last Registered User
tr: Son Kaydolan Kullanıcıları Göster

en: Show Last Registered User.
tr: Son kaydolan kullanıcıları göster.

en: Show Published Nodes.
tr: Yayınlanmış İçerikleri Göster.

en: Show User IP
tr: Kullanıcının IP'sini göster

en: Show User IP.
tr: Kullanıcının IP'sini göster.

en: Show Since Date
tr: Başlangıç Tarihini Göster

en: Show Since Date.
tr: Başlangıç Tarihini Göster.

en: Discard visitors logs older than
tr: Bu tarihten eski ziyaretçi kayıtlarını dikkate alma

en: Visitors settings
tr: Ziyaretçiler seçenekleri

en: Configure visitors settings.
tr: Ziyaretçilerin seçeneklerini ayarla.

en: View pages count per host.
tr: Sunuculara göre ziyaret sayılarını göster.

en: View user activity report (hits, nodes, comments).
tr: Kullanıcı etkinliklerini göster (tıklamalar, içerikler, yorumlar).

en: This module used for displaying a visitors info.
tr: Bu eklenti ziyaretçi bilgilerini görüntülemek için kullanılır.

en: Referer
tr: Yönlendiren

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
tr: %error_operation argümanları şu argümanlarla işlenirken bir hata oluştu: @arguments

en: Not restricted
tr: Kısıtlı değil

en: The number of visitors who have read the node.
tr: Düğümü okuyan ziyaretçi sayısı.

en: The number of visitors who have read the node today.
tr: Bugün düğümü okuyan ziyaretçi sayısı.

en: Last view
tr: Son görüntüleme

en: The date on which a visitor last read the node.
tr: Düğümün son okunma tarih.

en: Status message
tr: Durum mesajı

en: All pages except those listed
tr: Listelenenlerin haricindeki tüm sayfalar

en: Only the listed pages
tr: Sadece listelenen sayfalar

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
tr: Sayfaları yollarıyla belirtin. Her satıra birer yol girin. Yıldız ("*") joker karakterdir. Örnek yollar: blog sayfası için %blog ve her kişisel blog için %blog-joker karakter. %front, ön sayfadır.

en: Not customizable
tr: Özelleştirilemez

en: Restricted to certain pages
tr: Belli sayfalara kısıtlı

en: View content hits
tr: İçerik görüntüleme sayaçlarını göster

en: Date filter
tr: Tarih filtresi

en: Choose date range
tr: Tarih aralığı seçiniz

en: View referer list.
tr: Yöneltenleri listele.

en: Asc
tr: Artan

en: What are you tracking?
tr: Neyi izliyorsunuz?

en: A single domain (default)
tr: Tek bir alan adı (öntanımlı)

en: Domain: @domain
tr: Alan adı: @domain

en: One domain with multiple subdomains
tr: Alt alanlar içeren bir alan

en: Examples: @domains
tr: Örnekler: @domains

en: Add to the selected roles only
tr: Sadece seçili rollere ekle

en: Add to every role except the selected ones
tr: Seçilenler hariç tüm rollere ekle

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
tr: Eğer hiç rol seçilmezse tüm kullanıcılar izlenir. Eğer bir kullanıcı seçili role sahipse, o kullanıcı izlenir (ya da seçtiğiniz ayara göre, izlenmez).

en: Contextual filters
tr: Bağlamsal filtre

en: Visitors chart settings
tr: Ziyaretçi grafikleri seçenekleri

en: Chart width.
tr: Grafik genişliği.

en: Chart height.
tr: Grafik yüksekliği.

en: Entity types
tr: Varlık tipleri

en: Visitors GeoIP
tr: Ziyaretçiler GeoIP

en: Add country reports to stats
tr: Ülke raporlarını istatistiklere ekle

en: Displaying @start - @end of @total
tr: @start - @end / @total görüntüleniyor

en: Unique Visitors
tr: Tekrarsız Ziyaretçiler

en: The %field date is required.
tr: %field alanında tarih zorunludur.

en: The %field date is invalid.
tr: %field alanındaki tarih geçersiz.

en: An offset from the current time such as "@example1" or "@example2"
tr: Şu andaki saat farkı; örn. "@example1" ya da "@example2"

en: The most recent time the node has been viewed
tr: Düğümün son görüntülendiği zaman

en: Has a path.
tr: Yolu var.

en: Has the same filter criteria.
tr: Aynı filtre kriterine sahip.

en: Has the same sort criteria.
tr: Aynı sıralama kriterine sahip.

en: Has the same pager settings.
tr: Aynı sayfalayıcı ayarlarına sahip.

en: Has the same contextual filters.
tr: Aynı bağlamsal filtrelere sahip.
