Visitors (8.x-2.21) - en to it translation catalogue (320 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Pages
it: Pagine

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Operations
it: Operazioni

en: Language
it: Lingua

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Date
it: Data

en: Reset
it: Ripristina

en: Daily
it: Giornalmente

en: Weekly
it: Settimanalmente

en: Monthly
it: Mensile

en: Country
it: Paese

en: Settings
it: Impostazioni

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Path
it: Percorso

en: Region
it: Regione

en: Display
it: Visualizzazione

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: never
it: mai

en: Total
it: Totale

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: User
it: Utente

en: table
it: tabella

en: All
it: Tutti

en: Year
it: Anno

en: Never
it: Mai

en: To
it: A

en: From
it: Da

en: Visibility
it: Visibilità

en: Roles
it: Ruoli

en: Count
it: Numero

en: Performance
it: Prestazioni

en: 1 day
it: 1 giorno

en: Month
it: Mese

en: Model
it: Modello

en: Desc
it: Disc

en: Egypt
it: Egitto

en: Israel
it: Israele

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: Brazil
it: Brasile

en: Chile
it: Cile

en: Japan
it: Giappone

en: Libya
it: Libia

en: Poland
it: Polonia

en: Portugal
it: Portogallo

en: Turkey
it: Turchia

en: Week
it: Settimana

en: Day
it: Giorno

en: January
it: Gennaio

en: February
it: Febbraio

en: March
it: Marzo

en: April
it: Aprile

en: May
it: Mag

en: June
it: Giugno

en: July
it: Luglio

en: August
it: Agosto

en: September
it: Settembre

en: October
it: Ottobre

en: November
it: Novembre

en: December
it: Dicembre

en: Configuration
it: Configurazione

en: Role
it: Ruolo

en: Users
it: Utenti

en: Top pages
it: Pagine più viste

en: Recent hits
it: Visite recenti

en: Flag
it: Contrassegno

en: City
it: Città

en: Latitude
it: Latitudine

en: Longitude
it: Longitudine

en: Germany
it: Germania

en: Sort by
it: Ordina per

en: Full
it: Completo

en: American Samoa
it: Samoa americane

en: Antarctica
it: Antartica

en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

en: Belgium
it: Belgio

en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia e Herzegovina

en: Bouvet Island
it: Isole Bouvet

en: Cambodia
it: Cambogia

en: Cayman Islands
it: Isole Cayman

en: Central African Republic
it: Repubblica Centrafricana

en: China
it: Cina

en: Christmas Island
it: Isola di Natale

en: Cocos (Keeling) Islands
it: Isole Cocos (Keeling)

en: Cook Islands
it: Isole Cook

en: Cyprus
it: Cipro

en: Denmark
it: Danimarca

en: Djibouti
it: Gibuti

en: Dominican Republic
it: Repubblica Dominicana

en: Equatorial Guinea
it: Guinea Equatoriale

en: Ethiopia
it: Etiopia

en: Faroe Islands
it: Isole Faroe

en: Finland
it: Finlandia

en: France
it: Francia

en: French Guiana
it: Guiana francese

en: French Polynesia
it: Polinesia francese

en: Gibraltar
it: Gibilterra

en: Greece
it: Grecia

en: Heard Island and McDonald Islands
it: Isole Heard  e McDonald

en: Hungary
it: Ungheria

en: Iceland
it: Islanda

en: Ireland
it: Irlanda

en: Italy
it: Italia

en: Jordan
it: Giordania

en: Latvia
it: Lettonia

en: Lebanon
it: Libano

en: Lithuania
it: Lituania

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: Malaysia
it: Malesia

en: Maldives
it: Maldive

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: Martinique
it: Martinica

en: Mexico
it: Messico

en: Morocco
it: Marocco

en: Mozambique
it: Mozambico

en: Netherlands
it: Olanda

en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

en: Norfolk Island
it: Isola Norfolk

en: Northern Mariana Islands
it: Isole Marianne Settentrionali

en: Norway
it: Norvegia

en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

en: Peru
it: Perù

en: Philippines
it: Filippine

en: Puerto Rico
it: Porto Rico

en: Rwanda
it: Ruanda

en: Saudi Arabia
it: Arabia saudita

en: Slovakia
it: Slovacchia

en: Solomon Islands
it: Isole Salomone

en: South Africa
it: Sud Africa

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
it: Georgia del Sud e Isole Sandwich Meridionali

en: Spain
it: Spagna

en: Svalbard and Jan Mayen
it: Svalbard e Jan Mayen

en: Sweden
it: Svezia

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Syria
it: Siria

en: Tajikistan
it: Tagikistan

en: Thailand
it: Tailandia

en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

en: Turks and Caicos Islands
it: Isole Turks e Caicos

en: Ukraine
it: Ucraina

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: United States
it: Stati Uniti

en: United States Minor Outlying Islands
it: Isole Minori Esterne degli Stati Uniti

en: Wallis and Futuna
it: Wallis e Futuna

en: Arabic
it: Arabo

en: English
it: Inglese

en: French
it: Francese

en: Italian
it: Italiano

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Japanese
it: Giapponese

en: Korean
it: Coreano

en: Messages
it: Messaggi

en: How many content items to display in "day" list.
it: Quanti contenuti mostrare nell'elenco "per giorno".

en: Period
it: Punto

en: Hour
it: Ora

en: Configurations
it: Configurazioni

en: Number of day's top views to display
it: Numero di più visti del giorno da mostrare

en: Number of all time views to display
it: Numero visite totali da mostrare

en: Number of most recent views to display
it: Numero di visite più recenti da mostrare

en: Visitor
it: Visitatore

en: Track
it: Traccia

en: Aland Islands
it: Isole Aland

en: Saint Kitts and Nevis
it: Saint Kitts e Nevis

en: Saint Lucia
it: Santa Lucia

en: Sao Tome and Principe
it: São Tomé e Príncipe

en: French Southern Territories
it: Territori francesi del sud

en: Saint Vincent and the Grenadines
it: Saint  Vincent e Grenadine

en: details
it: dettagli

en: Apply
it: Applica

en: British Indian Ocean Territory
it: Territorio bitannico dell'oceano Indiano

en: Croatia
it: Croazia

en: Pitcairn
it: Isole Pitcairn

en: Western Sahara
it: Sahara ovest

en: Day of Month
it: Giorno del mese

en: Day of Week
it: Giorno della settimana

en: Precision
it: Precisione

en: Minified
it: Minimizzata

en: Pager
it: Paginazione

en: Offset
it: Scostamento

en: Falkland Islands (Malvinas)
it: Isole Falkland (Malvinas)

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: Croatian
it: Croato

en: Czech
it: Ceco

en: Danish
it: Danese

en: Dutch
it: Olandese

en: Finnish
it: Finnico

en: German
it: Tedesco

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: Polish
it: Polacco

en: Romanian
it: Rumeno

en: Russian
it: Russo

en: Slovak
it: Slovacco

en: Swedish
it: Svedese

en: Turkish
it: Turco

en: Number of views
it: Numero di accessi

en: Domains
it: Domini

en: Lithuanian
it: Lituano

en: Route
it: Itinerario

en: Error message
it: Messaggio di errore

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Add tracking to specific pages
it: Aggiungi la tracciabilità (tracking) a specifiche pagine

en: Isle of Man
it: Isola di Man

en: Saint Pierre and Miquelon
it: Saint-Pierre e Miquelon

en: Warning message
it: Messaggio di avvertimento

en: Timor-Leste
it: Timor-Est

en: Decimal point
it: Virgola decimale

en: Locations
it: Posizioni

en: Add tracking for specific roles
it: Abilita la tracciabilità per ruoli specifici

en: Custom JavaScript code
it: Codice JavaScript personalizzato

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
it: Gli utenti sono monitorati di default ma puoi decidere di non farlo.

en: Enable user tracking
it: Abilita la tracciabilità degli utenti.

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
it: Gli utenti <em>non</em> sono monitorati di default ma puoi decidere di farlo.

en: 1 view | @count views
it[0]: 1 vista
it[1]: @count viste

en: Abbreviation
it: Abbreviazione

en: Round
it: Arrotonda

en: Value type
it: Tipo di valore

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
it: Una data in qualsiasi formato leggibile dal computer. È preferibile CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
it: Formato data non corretto.

en: Total views
it: Visualizzazioni totali

en: The total number of times the node has been viewed.
it: Il numero totale di volte in cui il nodo è stato visualizzato.

en: Views today
it: Visualizzazioni oggi

en: The total number of times the node has been viewed today.
it: Il numero totale di volte in cui il nodo è stato visualizzato oggi.

en: The most recent time the node has been viewed.
it: L'ultima volta che il nodo è stato visualizzato.

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Visitors
it: Visitatori

en: Filter criteria
it: Criteri del filtro

en: Catalan
it: Catalano

en: Avestan
it: Avestico

en: Amharic
it: Amarico

en: Azerbaijani
it: Azero

en: Belarusian
it: Bielorusso

en: Breton
it: Bretone

en: Bosnian
it: Bosniaco

en: Chechen
it: Ceceno

en: Corsican
it: Corso

en: Welsh
it: Gallese

en: Estonian
it: Estone

en: Basque
it: Basco

en: Irish
it: Irlandese

en: Armenian
it: Armeno

en: Icelandic
it: Islandese

en: Georgian
it: Georgiano

en: Kurdish
it: Curdo

en: Latin
it: Latino

en: Luxembourgish
it: Lussemburghese

en: Latvian
it: Lettone

en: Macedonian
it: Macedone

en: Mongolian
it: Mongolo

en: Malay
it: Malese

en: Occitan
it: Occitano

en: Sardinian
it: Sardo

en: Albanian
it: Albanese

en: Serbian
it: Serbo

en: Turkmen
it: Turcmeno

en: Tahitian
it: Taitiano

en: Ukrainian
it: Ucraino

en: Uzbek
it: Uzbeco

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: Popular content
it: Contenuti più visti

en: How many content items to display in "all time" list.
it: Quanti contenuti mostrare nell'elenco "in totale".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
it: Quanti contenuti mostrare nell'elenco "visti di recente".

en: Today's:
it: Di oggi:

en: All time:
it: In totale:

en: Last viewed:
it: Ultima visita:

en: View pages that have recently been visited.
it: Vedi le pagine che hanno ricevuto visite recentemente

en: View pages that have been hit frequently.
it: Mostra le pagine che sono state cliccate frequentemente.

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Referer
it: Referente

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
it: Si è verificato un errore durante l'esecuzione di %error_operation con parametri: @arguments

en: Not restricted
it: Non limitato

en: The number of visitors who have read the node.
it: Il numero di visitatori che hanno letto il nodo.

en: The number of visitors who have read the node today.
it: Il numero di visitatori che hanno letto il nodo oggi.

en: Last view
it: Ultima visualizzazione

en: The date on which a visitor last read the node.
it: La data dell'ultima visualizzazione del nodo da parte di un visitatore.

en: Saint Martin (French part)
it: San Martino (parte francese)

en: Status message
it: Messaggio di stato

en: All pages except those listed
it: Tutte le pagine eccetto quelle elencate

en: Only the listed pages
it: Solo le pagine elencate

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
it: Specificare le pagine usando i rispettivi percorsi. Inserire un percorso per riga. Usare '*' come carattere jolly. Alcuni percorsi di esempio possono essere %blog per la pagina del blog e %blog-wildcard per i blog personali. %front è la prima pagina.

en: Not customizable
it: Non personalizzabile

en: Restricted to certain pages
it: Limitato a certe pagine

en: View content hits
it: Mostra il numero di visualizzazioni per questo contenuto

en: Kyrgyz
it: Chirghisi

en: Format plural
it: Formatta il plurale

en: Tracking scope
it: Perimetro del tracciamento

en: Allow users to customize tracking on their account page
it: Consenti agli utenti di personalizzare il tracciamento nella loro pagina del profilo

en: No customization allowed
it: Nessuna personalizzazione consentita

en: Tracking on by default, users with %permission permission can opt out
it: Tracciamento attivo per default, gli utenti con il permesso %permission possono disattivarlo

en: Tracking off by default, users with %permission permission can opt in
it: Tracciamento disattivo per default, gli utenti con il permesso %permission possono attivarlo

en: Links and downloads
it: Collegamenti e download

en: What are you tracking?
it: Cosa stai tracciando?

en: A single domain (default)
it: Un singolo dominio (predefinito)

en: Domain: @domain
it: Dominio: @domain

en: One domain with multiple subdomains
it: Un dominio con più sottodomini

en: Examples: @domains
it: Esempi: @domains

en: Add to the selected roles only
it: Abilita solo per i ruoli selezionati

en: Add to every role except the selected ones
it: Abilita per tutti i ruoli eccetto quelli selezionati

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
it: Se non è stato scelto alcun ruolo, tutti gli utenti saranno tracciati. Se un utente ha uno dei ruoli selezionati, sarà tracciato (o escluso, a seconda dei parametri precedenti).

en: Contextual filters
it: Filtri contestuali

en: Thousands marker
it: Separatore delle migliaia

en: Entity types
it: Tipi di entità

en: Displaying @start - @end of @total
it: Visualizzazione elementi @start - @end su @total

en: Uyghur
it: Uiguro

en: South Sudan
it: Sud Sudan

en: Plural variants
it: Varianti plurali
