Visitors (8.x-2.22) - en to nl translation catalogue (434 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Pages
nl: Pagina's

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Suffix
nl: Achtervoegsel

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Language
nl: Taal

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Date
nl: Datum

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Hourly
nl: Elk uur

en: Daily
nl: Dagelijks

en: Weekly
nl: Wekelijks

en: Monthly
nl: Maandelijks

en: Country
nl: Land

en: Settings
nl: Instellingen

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Sunday
nl: zondag

en: Monday
nl: maandag

en: Tuesday
nl: dinsdag

en: Wednesday
nl: woensdag

en: Thursday
nl: donderdag

en: Friday
nl: vrijdag

en: Saturday
nl: zaterdag

en: Path
nl: Pad

en: Region
nl: Gebied

en: Display
nl: Weergeven

en: Advanced settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: never
nl: nooit

en: 1 hour
nl: 1 uur

en: Total
nl: Totaal

en: Unknown
nl: Onbekend

en: User
nl: Gebruiker

en: All
nl: Alle

en: Year
nl: Jaar

en: Never
nl: Nooit

en: To
nl: Naar

en: From
nl: Van

en: Visibility
nl: Zichtbaarheid

en: Roles
nl: Rollen

en: Count
nl: Aantal

en: Performance
nl: Prestaties

en: 1 day
nl: 1 dag

en: 1 year
nl: 1 jaar

en: Range
nl: Bereik

en: Month
nl: Maand

en: Model
nl: Model/type

en: Desc
nl: Aflopend

en: Egypt
nl: Egypte

en: Namibia
nl: Namibië

en: Israel
nl: Israël

en: Palestine
nl: Palestina

en: New Zealand
nl: Nieuw-Zeeland

en: North America
nl: Noord-Amerika

en: Brazil
nl: Brazilië

en: Chile
nl: Chili

en: Libya
nl: Libië

en: Poland
nl: Polen

en: Turkey
nl: Turkije

en: Day
nl: Dag

en: January
nl: januari

en: February
nl: februari

en: March
nl: maart

en: April
nl: april

en: May
nl: mei

en: June
nl: juni

en: July
nl: juli

en: August
nl: augustus

en: September
nl: september

en: October
nl: oktober

en: November
nl: november

en: December
nl: december

en: Configuration
nl: Instellingen

en: Role
nl: Rol

en: Users
nl: Gebruikers

en: Referrer
nl: Doorverwijzer

en: Top pages
nl: Toppagina's

en: Recent hits
nl: Recente hits

en: Flag
nl: Vlag

en: City
nl: Plaats

en: Latitude
nl: Breedtegraad

en: Longitude
nl: Lengtegraad

en: Germany
nl: Duitsland

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Full
nl: Volledig

en: Albania
nl: Albanië

en: Algeria
nl: Algerije

en: American Samoa
nl: Amerikaans Samoa

en: Antigua and Barbuda
nl: Antigua en Barbuda

en: Argentina
nl: Argentinië

en: Armenia
nl: Armenië

en: Australia
nl: Australië

en: Austria
nl: Oostenrijk

en: Azerbaijan
nl: Azerbeidzjan

en: Bahamas
nl: Bahama's

en: Bahrain
nl: Bahrein

en: Belarus
nl: Wit-Rusland

en: Belgium
nl: België

en: Bosnia and Herzegovina
nl: Bosnië-Herzegovina

en: Bouvet Island
nl: Bouvet

en: Bulgaria
nl: Bulgarije

en: Cambodia
nl: Cambodja

en: Cameroon
nl: Kameroen

en: Cayman Islands
nl: Kaaimaneilanden

en: Central African Republic
nl: Centraal-Afrikaanse Republiek

en: Chad
nl: Tsjaad

en: Christmas Island
nl: Christmaseiland

en: Cocos (Keeling) Islands
nl: Cocoseilanden

en: Comoros
nl: Comoren

en: Congo
nl: Congo-Brazzaville

en: Cook Islands
nl: Cookeilanden

en: Denmark
nl: Denemarken

en: Dominican Republic
nl: Dominicaanse Republiek

en: Equatorial Guinea
nl: Equatoriaal Guinea

en: Estonia
nl: Estland

en: Ethiopia
nl: Ethiopië

en: Faroe Islands
nl: Faeröer

en: France
nl: Frankrijk

en: French Guiana
nl: Frans-Guyana

en: French Polynesia
nl: Frans Polynesië

en: Georgia
nl: Georgië

en: Greece
nl: Griekenland

en: Greenland
nl: Groenland

en: Guinea
nl: Guinee

en: Guinea-Bissau
nl: Guinee-Bissau

en: Haiti
nl: Haïti

en: Heard Island and McDonald Islands
nl: Heardeiland en McDonaldeilanden

en: Hungary
nl: Hongarije

en: Iceland
nl: IJsland

en: Indonesia
nl: Indonesië

en: Iraq
nl: Irak

en: Ireland
nl: Ierland

en: Italy
nl: Italië

en: Jordan
nl: Jordanië

en: Kazakhstan
nl: Kazachstan

en: Kuwait
nl: Koeweit

en: Kyrgyzstan
nl: Kirgizië

en: Latvia
nl: Letland

en: Lebanon
nl: Libanon

en: Lithuania
nl: Litouwen

en: Luxembourg
nl: Luxemburg

en: Madagascar
nl: Madagaskar

en: Malaysia
nl: Maleisië

en: Maldives
nl: Malediven

en: Marshall Islands
nl: Marshalleilanden

en: Mauritania
nl: Mauritanië

en: Mongolia
nl: Mongolië

en: Morocco
nl: Marokko

en: Netherlands
nl: Nederland

en: New Caledonia
nl: Nieuw-Caledonië

en: Norfolk Island
nl: Norfolk

en: Northern Mariana Islands
nl: Noordelijke Marianen

en: Norway
nl: Noorwegen

en: Papua New Guinea
nl: Papua Nieuw Guinea

en: Philippines
nl: Filippijnen

en: Romania
nl: Roemenië

en: Russia
nl: Rusland

en: Saudi Arabia
nl: Saoedi-Arabië

en: Seychelles
nl: Seychellen

en: Slovakia
nl: Slowakije

en: Slovenia
nl: Slovenië

en: Solomon Islands
nl: Salomonseilanden

en: Somalia
nl: Somalië

en: South Africa
nl: Zuid-Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
nl: Zuid-Georgië en de Zuidelijke Sandwich-eilanden

en: Spain
nl: Spanje

en: Sudan
nl: Soedan

en: Svalbard and Jan Mayen
nl: Spitsbergen en Jan Mayen

en: Sweden
nl: Zweden

en: Switzerland
nl: Zwitserland

en: Syria
nl: Syrië

en: Tajikistan
nl: Tadzjikistan

en: Trinidad and Tobago
nl: Trinidad en Tobago

en: Tunisia
nl: Tunesië

en: Turks and Caicos Islands
nl: Turks- en Caicoseilanden

en: Uganda
nl: Oeganda

en: Ukraine
nl: Oekraïne

en: United Arab Emirates
nl: Verenigde Arabische Emiraten

en: United Kingdom
nl: Groot Brittannië

en: United States
nl: Verenigde Staten

en: United States Minor Outlying Islands
nl: Kleine Pacifische eilanden van de Verenigde Staten

en: Uzbekistan
nl: Oezbekistan

en: Wallis and Futuna
nl: Wallis en Futuna

en: Yemen
nl: Jemen

en: Arabic
nl: Arabisch

en: English
nl: Engels

en: French
nl: Frans

en: Italian
nl: Italiaans

en: Spanish
nl: Spaans

en: Japanese
nl: Japans

en: Chinese
nl: Chinees

en: Korean
nl: Koreaans

en: Messages
nl: Berichten

en: Bot
nl: Robot

en: How many content items to display in "day" list.
nl: Aantal weer te geven inhoudsitems bij de dagelijkse lijst.

en: Period
nl: Punt

en: Hour
nl: Uur

en: Number of day's top views to display
nl: Aantal weer te geven topbezoeken van de dag

en: Number of all time views to display
nl: Weer te geven totaal aantal bezoeken

en: Number of most recent views to display
nl: Weer te geven aantal meest recente bezoeken

en: Visitor
nl: Bezoeker

en: Engine
nl: Machine

en: Track
nl: Opvolgen

en: Aland Islands
nl: Åland-eilanden

en: Brunei Darussalam
nl: Brunei

en: Hong Kong
nl: Hongkong

en: Saint Kitts and Nevis
nl: Saint Kitts en Nevis

en: Sao Tome and Principe
nl: Sao Tomé en Principe

en: French Southern Territories
nl: Franse Zuidelijke en Antarctische Gebieden

en: Saint Vincent and the Grenadines
nl: Saint Vincent en de Grenadines

en: Apply
nl: Toepassen

en: 3 hours
nl: 3 uur

en: 6 hours
nl: 6 uur

en: British Indian Ocean Territory
nl: Brits Territorium in de Indische Oceaan

en: Croatia
nl: Kroatië

en: Korea, Republic of
nl: Zuid-Korea

en: Lao People's Democratic Republic
nl: Laos

en: Moldova, Republic of
nl: Moldavië

en: Pitcairn
nl: Pitcairneilanden

en: Western Sahara
nl: Westelijke Sahara

en: Day of Month
nl: Dag van de maand

en: Day of Week
nl: Dag van de week

en: Precision
nl: Precisie

en: Brand
nl: Merk

en: Pager
nl: Paginering

en: Falkland Islands (Malvinas)
nl: Falklandeilanden

en: Bulgarian
nl: Bulgaars

en: Croatian
nl: Kroatisch

en: Czech
nl: Tsjechisch

en: Danish
nl: Deens

en: Dutch
nl: Nederlands

en: Finnish
nl: Fins

en: German
nl: Duits

en: Hungarian
nl: Hongaars

en: Indonesian
nl: Indonesisch

en: Norwegian
nl: Noors

en: Polish
nl: Pools

en: Portuguese
nl: Portugees

en: Romanian
nl: Roemeens

en: Russian
nl: Russisch

en: Slovak
nl: Slowaaks

en: Swedish
nl: Zweeds

en: Turkish
nl: Turks

en: Number of views
nl: Aantal keer bekeken

en: Domains
nl: Domeinen

en: Lithuanian
nl: Litouws

en: Error message
nl: Foutmelding

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: chart
nl: grafiek

en: Add tracking to specific pages
nl: Specifieke pagina's volgen

en: Isle of Man
nl: Man

en: Saint Pierre and Miquelon
nl: Saint-Pierre en Miquelon

en: Serbia
nl: Servië

en: Somali
nl: Somalisch

en: Warning message
nl: Waarschuwingsbericht

en: Macao
nl: Macau

en: Timor-Leste
nl: Oost-Timor

en: Decimal point
nl: Decimaalteken

en: 2 weeks
nl: 2 weken

en: Locations
nl: Locaties

en: Add tracking for specific roles
nl: Voeg tracking toe voor specifieke rollen

en: Track translation sets as one unit
nl: Volg vertalingsets als een eenheid

en: When a node is part of a translation set, record statistics for the originating node instead. This allows for a translation set to be treated as a single unit.
nl: Indien een node deel uitmaakt van een vertaalset, hou dan enkel statistieken bij voor de originele node. Hierdoor wordt een vertalingset als een unieke eenheid getraceerd.

en: Custom JavaScript code
nl: Aangepaste Javascriptcode

en: Code snippet (before)
nl: Codefragment (voor)

en: Code snippet (after)
nl: Codefragment (na)

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
nl: Gebruikers worden standaard gevolgd, maar u kunt zichzelf uitschrijven.

en: Enable user tracking
nl: Gebruikers volgen inschakelen

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
nl: Standaard worden gebruikers <em>niet</em> gevolgd, maar u kunt zichzelf inschrijven.

en: 1 view | @count views
nl[0]: 1 weergave
nl[1]: @count weergaves

en: Tracking
nl: Volgen

en: Processed @current out of @total.
nl: @current bewerkt op een totaal van @total.

en: Abbreviation
nl: Afkorting

en: Round
nl: Afronden

en: Value type
nl: Waardetype

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
nl: Datum in een systeemleesbare notatie. Voorkeur voor CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
nl: Ongeldige datumnotatie.

en: Total views
nl: Aantal keren bekeken

en: The total number of times the node has been viewed.
nl: Het aantal keren dat de node bekeken is.

en: Views today
nl: Weergaves van vandaag

en: The total number of times the node has been viewed today.
nl: Het aantal keren dat de node vandaag bekeken is.

en: The most recent time the node has been viewed.
nl: Het laatste tijdstip waarop de node bekeken is.

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Visitors
nl: Bezoekers

en: Filter criteria
nl: Filtercriteria

en: Catalan
nl: Catalaans

en: Avestan
nl: Avestaans

en: Akan
nl: Akaans

en: Amharic
nl: Amhaars

en: Assamese
nl: Assamees

en: Aymara
nl: Ayamara

en: Azerbaijani
nl: Azeri

en: Belarusian
nl: Wit-Russisch

en: Bengali
nl: Bengaals

en: Breton
nl: Bretons

en: Bosnian
nl: Bosnisch

en: Chechen
nl: Tsjetsjeens

en: Corsican
nl: Corsicaans

en: Estonian
nl: Ests

en: Basque
nl: Baskisch

en: Irish
nl: Iers

en: Galician
nl: Galicisch

en: Armenian
nl: Armeens

en: Icelandic
nl: IJslands

en: Inuktitut
nl: Inukitut

en: Javanese
nl: Javaans

en: Georgian
nl: Georgisch

en: Kongo
nl: Kongolees

en: Kazakh
nl: Kazachstaans

en: Kashmiri
nl: Kasjmir

en: Kurdish
nl: Koerdisch

en: Cornish
nl: Cornisch

en: Latin
nl: Latijn

en: Luxembourgish
nl: Luxemburgs

en: Latvian
nl: Lets

en: Marshallese
nl: Marshallees

en: Macedonian
nl: Macedonisch

en: Mongolian
nl: Mongools

en: Malay
nl: Maleis

en: Maltese
nl: Maltees

en: Burmese
nl: Burmees

en: Nepali
nl: Nepalees

en: Norwegian Bokmål
nl: Noors Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
nl: Noors Nynorsk

en: Occitan
nl: Occitaans

en: Ossetian
nl: Ossetisch

en: Pashto
nl: Pasjtoe

en: Sardinian
nl: Sardisch

en: Northern Sami
nl: Noordelijk Sami

en: Samoan
nl: Samoaans

en: Albanian
nl: Albanees

en: Serbian
nl: Servisch

en: Tajik
nl: Tadzjikistaans

en: Thai
nl: Thais

en: Turkmen
nl: Turkmeens

en: Tatar
nl: Tataars

en: Tahitian
nl: Tahitaans

en: Ukrainian
nl: Oekraïens

en: Uzbek
nl: Oezbekistaans

en: Vietnamese
nl: Vietnamees

en: Yiddish
nl: Jiddisch

en: Zulu
nl: Zoeloe

en: Popular content
nl: Populaire inhoud

en: How many content items to display in "all time" list.
nl: Aantal weer te geven inhoudsitems bij de tijdloze lijst.

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
nl: Aantal items dat wordt weergegeven in de lijst "recente hits".

en: Today's:
nl: Van vandaag:

en: All time:
nl: Van altijd:

en: Last viewed:
nl: Laatst bekeken:

en: View pages that have recently been visited.
nl: Pagina's die recent zijn bekeken.

en: View pages that have been hit frequently.
nl: Pagina's die frequent worden bekeken.

en: Show icon
nl: Een pictogram tonen

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Status code
nl: Statuscode

en: Referer
nl: Verwijzing

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het verwerken van %error_operation met argumenten: @arguments

en: Entity Types
nl: Entiteitstypes

en: Not restricted
nl: Geen beperking

en: The number of visitors who have read the node.
nl: Het aantal bezoekers dat deze inhoud heeft gezien.

en: The number of visitors who have read the node today.
nl: Het aantal bezoekers dat deze inhoud vandaag heeft gezien.

en: Last view
nl: Laatste weergave

en: The date on which a visitor last read the node.
nl: De meest recente datum waarop een bezoeker deze inhoud heeft gezien.

en: Saint Barthélemy
nl: Sint-Bartholomeus

en: Saint Martin (French part)
nl: Sint-Maarten (Frankrijk)

en: Status message
nl: Statusbericht

en: All pages except those listed
nl: Alle pagina's behalve de genoemde

en: Only the listed pages
nl: Alleen de genoemde pagina's

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
nl: Specificeer pagina's door hun paden te gebruiken. Gebruik één regel per pad. Gebruik eventueel '*' als jokerteken. Voorbeeldpaden zijn %blog voor de blog pagina en %blog-* voor iedere persoonlijke blog. %front is de voorpagina.

en: Not customizable
nl: Niet aanpasbaar

en: Restricted to certain pages
nl: Beperkt tot bepaalde pagina's

en: View content hits
nl: Zien hoe vaak content bekeken is

en: Transfer
nl: Overdracht

en: Virgin Islands, British
nl: Britse Maagdeneilanden

en: Kyrgyz
nl: Kirgizië

en: Lao
nl: Laotiaans

en: Māori
nl: Mãori

en: Default (@default)
nl: Standaard (@default)

en: Asc
nl: Oplopend

en: Format plural
nl: Meervoudsformaat

en: Tracking scope
nl: Tracking-bereik

en: Allow users to customize tracking on their account page
nl: Geef gebruikers de mogelijkheid om het volgen aan te passen op hun accountpagina

en: No customization allowed
nl: Geen aanpassing toegestaan

en: Tracking on by default, users with %permission permission can opt out
nl: Volgen standaard ingeschakeld, gebruikers met het toegangsrecht %permission kunnen zich terugtrekken

en: Tracking off by default, users with %permission permission can opt in
nl: Volgen standaard uitgeschakeld, gebruikers met het toegangsrecht %permission kunnen kiezen voor opt-in.

en: Links and downloads
nl: Links en downloads

en: Opt-in or out of tracking
nl: In- of uit-schrijven voor tracking

en: On by default with opt out
nl: Standaard ingeschakeld met de mogelijkheid om uit te schrijven

en: Off by default with opt in
nl: Standaard uitgeschakeld met de mogelijkheid om in te schrijven

en: What are you tracking?
nl: Wat wordt gevolgd?

en: A single domain (default)
nl: Een losstaand domein (standaard)

en: Domain: @domain
nl: Domein: @domain

en: One domain with multiple subdomains
nl: Eén domein met meerdere subdomeinen

en: Examples: @domains
nl: Voorbeelden: @domains

en: Add to the selected roles only
nl: Alleen aan genoemde rollen toevoegen

en: Add to every role except the selected ones
nl: Aan elke rol toevoegen behalve de geselecteerde

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
nl: Indien er geen rollen geselecteerd zijn, worden alle bezoeken bijgehouden. Bezoeken van gebruikers met één van de geselecteerde rollen, worden afhankelijk van de voorgaande instelling, al dan niet bijgehouden.

en: All pages with exceptions
nl: Alle pagina's met uitzonderingen

en: Excepted: @roles
nl: Uitgezonderd: @roles

en: A single domain
nl: Een enkel domein

en: Contextual filters
nl: Contextuele filters

en: No privacy
nl: Geen privacy

en: Thousands marker
nl: Scheidingsteken voor duizendtallen

en: Côte d'Ivoire
nl: Ivoorkust

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
nl: Sint-Helena, Ascension en Tristan da Cunha

en: The text of the link.
nl: De tekst van de link.

en: Entity types
nl: Entiteitstypen

en: Displaying @start - @end of @total
nl: @start - @end van @total

en: Language Code
nl: Taalcode

en: South Sudan
nl: Zuid-Soedan

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
nl: Bonaire, Sint Eustatius en Saba

en: Sint Maarten (Dutch part)
nl: Sint Maarten (Nederlands gedeelte)

en: Track User ID
nl: Gebruikers-ID volgen

en: Plural variants
nl: Meervoudsvormen

en: Pages by their paths
nl: Pagina's volgens hun paden

en: An offset from the current time such as "@example1" or "@example2"
nl: Een offset ten opzicht van de huidige tijd, zoals  '@example1' of '@example2'

en: Custom code snippets
nl: Aangepaste codefragmenten

en: The most recent time the node has been viewed
nl: De tijd waarop de node voor het laatst is bekeken.

en: Czechia
nl: Tsjechië

en: The display ID of the view display to link to.
nl: Het weergave-ID van de weergave om naar te verwijzen.

en: To make sure the results are the same when switching to the other display, it is recommended to make sure the display:
nl: Om te waarborgen dat de resultaten overeenkomen bij het overschakelen naar een andere weergave, is het aan te bevelen om ervoor te zorgen dat de weergave:

en: Has a path.
nl: Heeft een pad.

en: Has the same filter criteria.
nl: Dezelfde filtercriteria heeft.

en: Has the same sort criteria.
nl: Dezelfde sorteercriteria heeft.

en: Has the same pager settings.
nl: Dezelfde instellingen voor paginering heeft.

en: Has the same contextual filters.
nl: Dezelfde contextuele filters heeft.

en: There are no path-based displays available.
nl: Er zijn geen pad-gebaseerde weergaven beschikbaar.

en: %current_display: The link in the %area area has no configured display.
nl: %current_display: Voor de link in het gebied %area is geen weergave ingesteld.

en: %current_display: The link in the %area area points to the %linked_display display which no longer exists.
nl: %current_display: De link in het gebied %area verwijst naar de weergave %linked_display die niet meer bestaat.

en: %current_display: The link in the %area area points to the %linked_display display which does not have a path.
nl: %current_display: De link in het gebied %area verwijst naar de weergave %linked_display die geen pad heeft.

en: %current_display: The link in the %area area points to the %linked_display display which uses different settings than the %current_display display for: %unequal_options. To make sure users see the exact same result when clicking the link, please check that the settings are the same.
nl: %current_display: De link in het gebied %area verwijst naar de weergave %linked_display die andere instellingen hanteert dan %current_display voor: %unequal_options. Controleer of de instellingen gelijk zijn om te garanderen dat gebruikers hetzelfde resultaat zien.

en: North Macedonia
nl: Noord-Macedonië

en: The label of the link.
nl: Het label van de link.
