Visitors (8.x-2.24) - en to hi translation catalogue (431 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Language
hi: भाषा

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Date
hi: तारीख

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Daily
hi: रोजाना

en: Weekly
hi: साप्ताहिक

en: Monthly
hi: मासिक

en: Country
hi: देश

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Sunday
hi: रविवार

en: Monday
hi: सोमवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: URL
hi: यूआरएल

en: Path
hi: मार्ग

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: never
hi: कभी नहीं

en: 1 hour
hi: @count घंटे

en: Total
hi: कुल

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: table
hi: तालिका

en: All
hi: सभी

en: Year
hi: वर्ष

en: Host
hi: होस्ट

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: To
hi: को

en: From
hi: से

en: Visibility
hi: दर्शनीयता

en: Roles
hi: भूमिका

en: Count
hi: गुणांक

en: Performance
hi: (निष्पादन)परफ़ॉर्मेंस

en: 1 day
hi: १ दिन

en: 1 year
hi: १ वर्ष

en: Month
hi: माह

en: Desc
hi: अवरोही

en: Egypt
hi: मिस्र

en: Namibia
hi: नामीबिया

en: Israel
hi: इस्राइल

en: Iran
hi: ईरान

en: New Zealand
hi: न्यूजीलैंड

en: Tonga
hi: टोंगा

en: Cuba
hi: क्यूबा

en: Brazil
hi: ब्राज़ील

en: Chile
hi: चिली

en: Paraguay
hi: परागुआ

en: Jamaica
hi: जमैका

en: Japan
hi: जापान

en: Libya
hi: लीबिया

en: Navajo
hi: नवजो

en: Poland
hi: पोलैंड

en: Portugal
hi: पुर्तगाल

en: Singapore
hi: सिंगापुर

en: Turkey
hi: तुर्की

en: Day
hi: दिन

en: January
hi: जनवरी

en: February
hi: फरवरी

en: March
hi: मार्च

en: April
hi: अप्रैल

en: May
hi: मई

en: June
hi: जून

en: July
hi: जुलाई

en: August
hi: अगस्त

en: September
hi: सितम्बर

en: October
hi: अक्टूबर

en: November
hi: नवम्बर

en: December
hi: दिसम्बर

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Role
hi: भूमिका

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Referrer
hi: अनुरोधक

en: Top pages
hi: शीर्ष पृष्ठ

en: IP
hi: अंतरजाल संलेख

en: Germany
hi: जर्मनी

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Full
hi: पूरा

en: Afghanistan
hi: अफ़ग़ानिस्तान

en: Albania
hi: अल्बानिया

en: Algeria
hi: एलजीरिया

en: American Samoa
hi: अमेरिकी सामोआ

en: Andorra
hi: अंडोरा

en: Angola
hi: अंगोला

en: Anguilla
hi: एंगुइला

en: Antarctica
hi: अंटार्कटिक

en: Argentina
hi: स्र्पहला

en: Armenia
hi: आर्मीनिया

en: Aruba
hi: अरूबा

en: Australia
hi: ऑस्ट्रेलिया

en: Austria
hi: ऑस्ट्रिया

en: Azerbaijan
hi: आज़रबाइजान

en: Bahamas
hi: बहामास

en: Bahrain
hi: बहरीन

en: Bangladesh
hi: बांग्लादेश

en: Barbados
hi: बारबाडोस

en: Belarus
hi: बेलारूस

en: Belgium
hi: बेल्जियम

en: Belize
hi: बिलिज़

en: Benin
hi: बेनिन

en: Bermuda
hi: बरमूडा

en: Bhutan
hi: भूटान

en: Bolivia
hi: बोलीविया

en: Bosnia and Herzegovina
hi: बोस्निया और हर्जेगोविना

en: Botswana
hi: बोत्सवाना

en: Bouvet Island
hi: बुवेत आइलैंड

en: Bulgaria
hi: बुल्गारिया

en: Burkina Faso
hi: बुर्कीना फासो

en: Burundi
hi: बुरुंडी

en: Cambodia
hi: कंबोडिया

en: Cameroon
hi: कैमरून

en: Canada
hi: कनाडा

en: Cayman Islands
hi: केमैन टापू

en: Central African Republic
hi: मध्य अफ्रीकी गणराज्य

en: Christmas Island
hi: क्रिसमस द्वीप

en: Colombia
hi: कोलंबिया

en: Comoros
hi: कोमोरोस

en: Cook Islands
hi: कुक द्वीपसमूह

en: Costa Rica
hi: कोस्टा रिका

en: Cyprus
hi: साइप्रस

en: Denmark
hi: डेनमार्क

en: Djibouti
hi: जिबटी

en: Dominica
hi: डोमिनिका

en: Dominican Republic
hi: डोमिनिक गणराज्य

en: Ecuador
hi: इक्वाडोर

en: Equatorial Guinea
hi: भूमध्यवर्ती गिनी

en: Eritrea
hi: एरिट्रिया

en: Estonia
hi: एस्टोनिया

en: Ethiopia
hi: इथोपिया

en: Faroe Islands
hi: फ़ैरो द्वीप

en: Finland
hi: फिनलैंड

en: France
hi: फ्रांस

en: French Guiana
hi: फ्रेंच गयाना

en: French Polynesia
hi: फ्रेंच पॉलीनेशिया

en: Gabon
hi: गाबोन

en: Gambia
hi: गाम्बिया

en: Georgia
hi: जॉर्जिया

en: Ghana
hi: घाना

en: Gibraltar
hi: जिब्राल्टर

en: Greece
hi: यूनान

en: Greenland
hi: ग्रीनलैंड

en: Grenada
hi: ग्रेनेडा

en: Guadeloupe
hi: गुआदेलूप

en: Guam
hi: गुआम

en: Guatemala
hi: ग्वाटेमाला

en: Guinea
hi: गिनी

en: Guinea-Bissau
hi: गिनी-बिसाऊ

en: Guyana
hi: गुयाना

en: Haiti
hi: हैती

en: Honduras
hi: होन्दुरास

en: Hungary
hi: हंगरी

en: Iceland
hi: आइसलैंड

en: India
hi: भारत

en: Indonesia
hi: इंडोनीशिया

en: Iraq
hi: इराक

en: Ireland
hi: आयरलैंड

en: Italy
hi: इटली

en: Jordan
hi: जोर्डन

en: Kazakhstan
hi: कजाखस्तान

en: Kiribati
hi: किरिबाती

en: Kuwait
hi: कुवैट

en: Kyrgyzstan
hi: किर्गिस्तान

en: Latvia
hi: लातविया

en: Lebanon
hi: लेबनान

en: Lesotho
hi: लिसोटो

en: Liberia
hi: लाइबेरिया

en: Lithuania
hi: लिथुआनिया

en: Madagascar
hi: मेडागास्कर

en: Malawi
hi: मलावी

en: Malaysia
hi: मलेशिया

en: Maldives
hi: मालदीव

en: Mali
hi: माली

en: Malta
hi: माल्टा

en: Marshall Islands
hi: मार्शल द्वीप समूह

en: Martinique
hi: मार्टीनिक

en: Mauritania
hi: मॉरिटानिया

en: Mauritius
hi: मॉरीशस

en: Mayotte
hi: मैयट

en: Mexico
hi: मेक्सिको

en: Monaco
hi: मोनाको

en: Mongolia
hi: मंगोलिया

en: Montserrat
hi: मोंटसेराट

en: Morocco
hi: मोरक्को

en: Mozambique
hi: मोजाम्बिक

en: Nauru
hi: नौरु

en: Nepal
hi: नेपाल

en: Netherlands
hi: नीदरलैंड्स

en: New Caledonia
hi: न्यू कैलेडोनिया

en: Nicaragua
hi: निकारागुआ

en: Niger
hi: नाइजर

en: Nigeria
hi: नाइजीरिया

en: Niue
hi: नियू

en: Norfolk Island
hi: नोरफोक द्वीप

en: Northern Mariana Islands
hi: उत्तरी मारियाना द्वीप

en: Norway
hi: नॉर्वे

en: Oman
hi: ओमान

en: Pakistan
hi: पाकिस्तान

en: Palau
hi: पलाऊ

en: Panama
hi: पनामा

en: Papua New Guinea
hi: पापुआ न्यू गिनी

en: Peru
hi: पेरू

en: Philippines
hi: फिलीपींस

en: Puerto Rico
hi: प्यूर्टो रिको

en: Qatar
hi: कतर

en: Romania
hi: रोमानिया

en: Russia
hi: रूस

en: Rwanda
hi: रवांडा

en: Samoa
hi: समोआ

en: San Marino
hi: सैन मैरीनो

en: Saudi Arabia
hi: सऊदी अरब

en: Senegal
hi: सेनेगल

en: Sierra Leone
hi: सियरा लिओन

en: Slovakia
hi: स्लोवाकिया

en: Slovenia
hi: स्लोवेनिया

en: Solomon Islands
hi: सोलोमन द्वीप

en: Somalia
hi: सोमाली

en: South Africa
hi: दक्षिण अफ्रीका

en: Spain
hi: स्पेन

en: Sri Lanka
hi: श्री लंका

en: Sudan
hi: सूडान

en: Suriname
hi: सूरीनाम

en: Sweden
hi: स्वीडन

en: Switzerland
hi: स्विट्जरलैंड

en: Syria
hi: सीरिया

en: Taiwan
hi: ताइवान

en: Tajikistan
hi: तजाकिस्तान

en: Tanzania
hi: तंजानिया

en: Thailand
hi: थाईलैंड

en: Tokelau
hi: टोकेलाऊ

en: Tunisia
hi: ट्यूनीशिया

en: Turkmenistan
hi: तुर्कमेनिस्तान

en: Tuvalu
hi: तुवालु

en: Uganda
hi: युगांडा

en: Ukraine
hi: यूक्रेन

en: United Arab Emirates
hi: संयुक्त अरब अमीरात

en: United Kingdom
hi: यूनाइटेड किंगडम

en: United States
hi: संयुक्त राज्य अमेरिका

en: United States Minor Outlying Islands
hi: संयुक्त राज्य अमेरिका के छोटे दूरस्थ द्वीपसमूह

en: Uruguay
hi: उरुग्वे

en: Uzbekistan
hi: उज़्बेकिस्तान

en: Vanuatu
hi: वानुअतु

en: Venezuela
hi: वेनेजुएला

en: Yemen
hi: यमन

en: Zambia
hi: जाम्बिया

en: Zimbabwe
hi: जिम्बाब्वे

en: Arabic
hi: अरबी

en: English
hi: अंग्रेजी

en: French
hi: फ्रेंच

en: Italian
hi: इताली

en: Spanish
hi: स्पेनिश

en: Japanese
hi: जापानी

en: Korean
hi: कोरियाई

en: Browser
hi: ब्राउज़र

en: How many content items to display in "day" list.
hi: "दिन" सूची में कितने सामग्री आइटम प्रदर्शित करने हैं।

en: Hour
hi: घंटा

en: Number of most recent views to display
hi: प्रदर्शित करने के लिए सबसे हाल के दृश्यों की संख्या

en: Visitor
hi: आगंतुक

en: Track
hi: पथ

en: Aland Islands
hi: एलैंड द्वीप समूह

en: Fiji
hi: फिजी

en: Saint Kitts and Nevis
hi: संत किट्ट्स और नेविस

en: Saint Lucia
hi: सेंट लूसिया

en: Vietnam
hi: वियतनाम

en: Guernsey
hi: ग्वेर्नसे

en: Jersey
hi: जर्सी

en: details
hi: विस्तृत सूचना

en: Apply
hi: लागू करें

en: Croatia
hi: क्रोशिया

en: Western Sahara
hi: पश्चिमी सहारा

en: Precision
hi: सूक्ष्मता

en: 1 week
hi: १ सप्ताह

en: Pager
hi: पेजर

en: Bulgarian
hi: बुलगेरियाई

en: Croatian
hi: क्रोएशियाई

en: Czech
hi: चेक

en: Danish
hi: दानिश

en: Dutch
hi: डच

en: Finnish
hi: फिन्निश

en: German
hi: जर्मन

en: Hungarian
hi: हंगेरी

en: Indonesian
hi: इन्डोनेशियाई

en: Polish
hi: पोलिश

en: Romanian
hi: रोमेनियाई

en: Russian
hi: रूसी

en: Slovak
hi: स्लोवाक

en: Swedish
hi: स्वीडिश

en: Turkish
hi: तुर्की

en: Number of views
hi: कितनी बार पढा गया

en: Lithuanian
hi: लिथुएनी

en: Route
hi: मार्ग

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Isle of Man
hi: मैन द्वीप

en: Montenegro
hi: मोंटेनेग्रो

en: Serbia
hi: सर्बिया

en: Afar
hi: दूर

en: Somali
hi: सोमाली

en: Komi
hi: कोमी

en: Timor-Leste
hi: तिमोर - लेस्ते

en: Decimal point
hi: दशमलव बिंदु

en: Hindi
hi: हिन्दी

en: Abbreviation
hi: संक्षिप्तीकरण

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Catalan
hi: कॉतालां

en: Afrikaans
hi: अफ्रीकांस

en: Akan
hi: अकन

en: Amharic
hi: अंहरिक

en: Assamese
hi: असमिया

en: Bashkir
hi: बक्षिर

en: Belarusian
hi: बेलारूसी

en: Bihari
hi: बिहारी

en: Bislama
hi: बिसलामा

en: Bengali
hi: बंगाली

en: Breton
hi: ब्रेतों

en: Bosnian
hi: बोस्नियाई

en: Chechen
hi: चेचेन

en: Chamorro
hi: चामोर्रो

en: Corsican
hi: कोर्सिकन

en: Cree
hi: क्री

en: Chuvash
hi: चुवाष

en: Welsh
hi: वैल्श

en: Ewe
hi: एवे

en: Esperanto
hi: एस्पेरान्तो

en: Estonian
hi: एस्तोनियन

en: Basque
hi: बास्क़

en: Irish
hi: आईरिश

en: Galician
hi: गैलिशियन्

en: Gujarati
hi: गुजराती

en: Manx
hi: मेन्कस्

en: Hausa
hi: होउसा

en: Hiri Motu
hi: हिरी मोटू

en: Armenian
hi: अर्मेनियाई

en: Herero
hi: हेरेरो

en: Interlingua
hi: इण्टर्लिङ्गुआ

en: Interlingue
hi: इन्तेर्लिन्गुए

en: Igbo
hi: इग्बो

en: Icelandic
hi: आइसलेंडीक

en: Inuktitut
hi: इनूकीटूत्

en: Javanese
hi: जावानी

en: Georgian
hi: जॉर्जीयन्

en: Kongo
hi: कोंगो

en: Kikuyu
hi: कीकूयू

en: Kwanyama
hi: क्वान्यामा

en: Kazakh
hi: कज़ाख

en: Kannada
hi: कन्नड

en: Kanuri
hi: कनुरी

en: Kashmiri
hi: कशमीरी

en: Kurdish
hi: कुर्दिश

en: Cornish
hi: कोर्निश

en: Latin
hi: लातिन

en: Luxembourgish
hi: लक्सबोर्गी

en: Lingala
hi: लिंगाला

en: Latvian
hi: लातवी

en: Malagasy
hi: मलेगेसी

en: Marshallese
hi: मार्शली

en: Macedonian
hi: मेसेडोनी

en: Malayalam
hi: मलयालम

en: Mongolian
hi: मंगोलियाई

en: Malay
hi: मलय

en: Maltese
hi: मालटी

en: Burmese
hi: बर्मी

en: Nepali
hi: नेपाली

en: Ndonga
hi: डोंगा

en: Norwegian Bokmål
hi: नॉर्वेगियन बोकमल

en: Norwegian Nynorsk
hi: नार्वेजियन नायनॉर्स्क

en: Chichewa
hi: चिचेवा

en: Occitan
hi: ओसीटान

en: Oromo
hi: ओरोमो

en: Oriya
hi: उड़िया

en: Ossetian
hi: ओस्सेटियन

en: Pashto
hi: पाश्तो

en: Quechua
hi: कुएचुआ

en: Kirundi
hi: किरुंदी

en: Kinyarwanda
hi: किन्यारवांडा

en: Sardinian
hi: सार्दिन्यन

en: Sindhi
hi: सिंधी

en: Northern Sami
hi: उत्तरी सामी

en: Sango
hi: सान्गो

en: Samoan
hi: सामोंन

en: Shona
hi: शोना

en: Albanian
hi: अलबेनियाई

en: Serbian
hi: सर्बियन

en: Swahili
hi: स्वाहीली

en: Tamil
hi: तमिल

en: Telugu
hi: तेलुगु

en: Tajik
hi: ताज़िक

en: Thai
hi: थाई

en: Tigrinya
hi: तिरिंग्या

en: Turkmen
hi: तुर्कमेन

en: Tagalog
hi: तगालो

en: Tsonga
hi: त्सोंगा

en: Tatar
hi: तातर

en: Twi
hi: टवि

en: Tahitian
hi: तहीती

en: Ukrainian
hi: यूक्रेनी

en: Urdu
hi: उर्दु

en: Uzbek
hi: उज़बेक

en: Venda
hi: वैन्डा

en: Vietnamese
hi: वेयतनामी

en: Wolof
hi: वोलोफ

en: Xhosa
hi: होसा

en: Yiddish
hi: यिड्डिश

en: Yoruba
hi: योरुबा

en: Zhuang
hi: झुआंग

en: Zulu
hi: ज़ूलू

en: Today's:
hi: आज का:

en: All time:
hi: सभी समय:

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
hi: %error_operation को @arguments तर्कों के साथ संसाधित करते समय त्रुटि हुई है।

en: Not restricted
hi: प्रतिबंधित नहीं

en: Restricted to certain pages
hi: कुछ पन्नों के लिए प्रतिबंधित

en: Khmer
hi: खमेर

en: Lao
hi: लाओ

en: Māori
hi: माओरी

en: Curaçao
hi: करकाउ

en: Réunion
hi: बैठक

en: Uyghur
hi: उय्घूर

en: South Sudan
hi: दक्षिण सूडान

en: Plural variants
hi: बहुवचन संस्करण
