Visitors (8.x-2.25) - en to oc translation catalogue (336 entries)

en: Title
oc: Títol

en: Pages
oc: Paginas

en: Suffix
oc: Sufix

en: Operations
oc: Accions

en: Language
oc: Lenga

en: Disabled
oc: Desactivat

en: Enabled
oc: Activat

en: Date
oc: Data

en: Reset
oc: Reïnicializar

en: Daily
oc: Quotidian

en: Weekly
oc: Setmanièr

en: Country
oc: País

en: Settings
oc: Paramètres

en: Label
oc: Etiqueta

en: Save
oc: Enregistrar

en: Default
oc: Per defaut

en: Sunday
oc: Dimenge

en: Monday
oc: Diluns

en: Tuesday
oc: Dimars

en: Wednesday
oc: Dimècres

en: Thursday
oc: Dijòus

en: Friday
oc: Divendres

en: Saturday
oc: Dissabte

en: Path
oc: Camin

en: Display
oc: Afichatge

en: never
oc: pas jamai

en: 1 hour
oc: 1 ora

en: Unknown
oc: Desconegut

en: User
oc: Utilizaire

en: All
oc: Tot

en: Year
oc: Annada

en: Host
oc: Òste

en: Never
oc: Pas jamai

en: To
oc: A

en: From
oc: De

en: Visibility
oc: Visibilitat

en: Roles
oc: Ròtles

en: Count
oc: Descompte

en: Performance
oc: Performància

en: 1 day
oc: 1 jorn

en: 1 year
oc: 1 an

en: Month
oc: Mes

en: Egypt
oc: Egipte

en: Israel
oc: Israèl

en: New Zealand
oc: Nòva Zelanda

en: Tonga
oc: Tònga

en: Brazil
oc: Brasil

en: Paraguay
oc: Paraguai

en: Jamaica
oc: Jamaïca

en: Japan
oc: Japon

en: Libya
oc: Libia

en: Poland
oc: Polonha

en: Singapore
oc: Singapor

en: Turkey
oc: Turquia

en: Day
oc: Jorn

en: January
oc: Genièr

en: February
oc: Febrièr

en: March
oc: Març

en: April
oc: Abril

en: May
oc: Mai

en: June
oc: Junh

en: July
oc: Julhet

en: August
oc: Agost

en: September
oc: Setembre

en: October
oc: Octobre

en: November
oc: Novembre

en: December
oc: Decembre

en: Configuration
oc: Configuracion

en: Role
oc: Ròtle

en: Users
oc: Utilizaires

en: Referrer
oc: Referent

en: Top pages
oc: Top de las paginas

en: Recent hits
oc: Accèsses recents

en: Flag
oc: Senhalar un contengut

en: City
oc: Vila

en: Latitude
oc: Latitud

en: Longitude
oc: Longitud

en: Germany
oc: Alemanha

en: Sort by
oc: Triar per

en: Full
oc: Complet

en: Afghanistan
oc: Afganistan

en: Algeria
oc: Argeria

en: American Samoa
oc: Samoa Nòrd-americana

en: Andorra
oc: Andòrra

en: Angola
oc: Angòla

en: Anguilla
oc: Anguilha

en: Antarctica
oc: Antartida

en: Antigua and Barbuda
oc: Antigua e Barbuda

en: Australia
oc: Austràlia

en: Austria
oc: Àustria

en: Azerbaijan
oc: Azerbaitjan

en: Bangladesh
oc: Bengladèsh

en: Belarus
oc: Bielorussia

en: Belgium
oc: Belgica

en: Bermuda
oc: Bermudas

en: Bhutan
oc: Botan

en: Bolivia
oc: Bolívia

en: Bosnia and Herzegovina
oc: Bòsnia e Ercegovina

en: Bouvet Island
oc: Illa Bouvet

en: Cambodia
oc: Cambòtja

en: Cameroon
oc: Cameron

en: Canada
oc: Canadà

en: Cayman Islands
oc: Illas Caïman

en: Central African Republic
oc: Republica Centreafricana

en: Christmas Island
oc: Illa Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
oc: Illas Cocos o Illas Keeling

en: Colombia
oc: Colómbia

en: Comoros
oc: Comòras

en: Congo
oc: Còngo

en: Cook Islands
oc: Illas Cook

en: Costa Rica
oc: Còsta Rica

en: Cyprus
oc: Chipre

en: Denmark
oc: Danemarc

en: Djibouti
oc: Jiboti

en: Dominican Republic
oc: Republica dominicana

en: Ecuador
oc: Eqüator

en: El Salvador
oc: Lo Salvador

en: Equatorial Guinea
oc: Guinèa equatoriala

en: Eritrea
oc: Eritrèa

en: Estonia
oc: Estònia

en: Ethiopia
oc: Etiòpia

en: Faroe Islands
oc: Illa Feròe

en: Finland
oc: Finlàndia

en: France
oc: França

en: French Guiana
oc: Guiana francesa

en: French Polynesia
oc: Polinesia francesa

en: Gambia
oc: Gàmbia

en: Ghana
oc: Gana

en: Greece
oc: Grècia

en: Greenland
oc: Groenlàndia

en: Guadeloupe
oc: Guadalope

en: Guinea
oc: Guinèa

en: Guinea-Bissau
oc: Guinèa-Bissau

en: Haiti
oc: Aïtí

en: Heard Island and McDonald Islands
oc: Illa Heard e las illas McDonald

en: Hungary
oc: Ongria

en: Iceland
oc: Islàndia

en: India
oc: Índia

en: Ireland
oc: Irlanda

en: Italy
oc: Itàlia

en: Jordan
oc: Jordania

en: Kazakhstan
oc: Cazakstan

en: Kyrgyzstan
oc: Kirguizistan

en: Latvia
oc: Letònia

en: Lebanon
oc: Liban

en: Liberia
oc: Libèria

en: Lithuania
oc: Lituània

en: Malaysia
oc: Malaisia

en: Maldives
oc: Maldivas

en: Marshall Islands
oc: Illas Marshall

en: Martinique
oc: Martinica

en: Mauritania
oc: Mauritània

en: Mauritius
oc: Maurici

en: Mayotte
oc: Maiòta

en: Mexico
oc: Mexic

en: Monaco
oc: Mónegue

en: Morocco
oc: Marròc

en: Mozambique
oc: Moçambic

en: Myanmar
oc: Birmania

en: Netherlands
oc: Païses basses

en: New Caledonia
oc: Nòva Caledonia

en: Niger
oc: Nigèr

en: Nigeria
oc: Nigèria

en: Norfolk Island
oc: Illa Norfolk

en: Northern Mariana Islands
oc: Illas Marianas

en: Norway
oc: Norvègia

en: Pakistan
oc: Paquistan

en: Papua New Guinea
oc: Papoa-Nòva Guinèa

en: Peru
oc: Peró

en: Philippines
oc: Filipinas

en: San Marino
oc: Sant Marin

en: Saudi Arabia
oc: Arabia Saudita

en: Seychelles
oc: Seichèlas

en: Slovakia
oc: Eslovaquia

en: Slovenia
oc: Eslovenia

en: Solomon Islands
oc: Illas Salomon

en: South Africa
oc: Africa del Sud

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
oc: Illas Georgia del Sud e Sandwich del Sud

en: Spain
oc: Espanha

en: Sudan
oc: Sodan

en: Suriname
oc: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
oc: Svalbard e Jan Mayen

en: Sweden
oc: Suècia

en: Switzerland
oc: Soïssa

en: Syria
oc: Siria

en: Tajikistan
oc: Tadjikistan

en: Thailand
oc: Tailàndia

en: Togo
oc: Tògo

en: Trinidad and Tobago
oc: Trinitat e Tobago

en: Turkmenistan
oc: Turcmenistan

en: Turks and Caicos Islands
oc: Illas Turks e Caicos

en: Uganda
oc: Oganda

en: Ukraine
oc: Ucraïna

en: United Arab Emirates
oc: Emirats Arabis Units

en: United Kingdom
oc: Reialme Unit

en: United States
oc: Estats Units d'America

en: United States Minor Outlying Islands
oc: Illas Perifericas Menoras dels EUA

en: Uruguay
oc: Uruguai

en: Uzbekistan
oc: Ozbequistan

en: Venezuela
oc: Veneçuèla

en: Wallis and Futuna
oc: Wallis e Futuna

en: Yemen
oc: Iemèn

en: Arabic
oc: Arabi

en: English
oc: Anglés

en: French
oc: Francés

en: Spanish
oc: Espanhòl

en: Japanese
oc: Japonés

en: Chinese
oc: Chinés

en: Korean
oc: Corean

en: Browser
oc: Navigador

en: How many content items to display in "day" list.
oc: Nombre d'elements de contengut d'afichar dins la lista « uèi ».

en: Period
oc: Periòde

en: Hour
oc: Ora

en: Number of day's top views to display
oc: Nombre de visualizacions del top del jorn d'afichar

en: Number of all time views to display
oc: Nombre de visualizacions dempuèi lo començament d'afichar

en: Number of most recent views to display
oc: Nombre de visualizacions las mai recentas d'afichar

en: Track
oc: Seguiment

en: All pages
oc: Totas las paginas

en: Aland Islands
oc: Illas Aland

en: Brunei Darussalam
oc: Sultanat de Brunei

en: Saint Kitts and Nevis
oc: Sant Kitts e Nevis

en: Saint Lucia
oc: Santa Lúcia

en: Sao Tome and Principe
oc: São Tomé e Príncipe

en: French Southern Territories
oc: Tèrras Australas e Antarticas Francesas

en: Saint Vincent and the Grenadines
oc: Sant Vincenç e las Grenadinas

en: details
oc: detalhs

en: Apply
oc: Aplicar

en: British Indian Ocean Territory
oc: Territori Britànic de l'Oceà Índic

en: Croatia
oc: Croàcia

en: Western Sahara
oc: Sahara occidental

en: Miscellaneous
oc: Divers

en: Pager
oc: Paginacion

en: Offset
oc: Decalatge

en: Bulgarian
oc: Bulgar

en: Croatian
oc: Croat

en: Czech
oc: Chèc

en: Danish
oc: Danés

en: Dutch
oc: Neerlandés

en: Finnish
oc: Finlandés

en: German
oc: Alemand

en: Hungarian
oc: Ongrés

en: Polish
oc: Polonés

en: Romanian
oc: Romanés

en: Russian
oc: Rus

en: Slovak
oc: Eslovac

en: Swedish
oc: Suedés

en: Turkish
oc: Turc

en: Number of views
oc: Nombre de lectures

en: Lithuanian
oc: Lituanian

en: Entity type
oc: Tipe d'entitat

en: Isle of Man
oc: Illa de Man

en: Saint Pierre and Miquelon
oc: Sant Pèire e Miquelon

en: Somali
oc: Somalian

en: Decimal point
oc: Marcador decimal

en: Hindi
oc: Hindó

en: Resolution
oc: Resolucion

en: Abbreviation
oc: Abrevacion

en: Round
oc: Arrondi

en: Value type
oc: Tipe de valor

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
oc: Data dins n'importe quel format machine. AAAA-MM-JJ HH:MM:SS es préférable

en: Invalid date format.
oc: Format de data invalid.

en: Total views
oc: Nombre total d'afichatges

en: The total number of times the node has been viewed.
oc: Lo nombre total d'afichatges del nosèl.

en: Views today
oc: Afichatges uèi

en: The total number of times the node has been viewed today.
oc: Lo nombre total d'afichatges del nosèl uèi.

en: The most recent time the node has been viewed.
oc: Data de darrièr afichatge del nosèl.

en: Items per page
oc: Elements per pagina

en: - All -
oc: - Tot -

en: Visitors
oc: Visitaires

en: Filter criteria
oc: Critèris de filtrage

en: Assamese
oc: Assamés

en: Azerbaijani
oc: Azerbaitjanés

en: Belarusian
oc: Bielorus

en: Bosnian
oc: Bosniac

en: Chechen
oc: Chechèn

en: Corsican
oc: Còrse

en: Welsh
oc: Gallés

en: Basque
oc: Basc

en: Irish
oc: Irlandés

en: Manx
oc: Mannés

en: Armenian
oc: Armèni

en: Icelandic
oc: Islandés

en: Javanese
oc: Javanés

en: Kongo
oc: Congolés

en: Kazakh
oc: Kazac

en: Kurdish
oc: Curd

en: Cornish
oc: Cornic

en: Luxembourgish
oc: Luxemborgés

en: Latvian
oc: Lituanian

en: Malagasy
oc: Malgach

en: Marshallese
oc: Marshallés

en: Malay
oc: Malés

en: Maltese
oc: Maltés

en: Burmese
oc: Birman

en: Nepali
oc: Nepalian

en: Norwegian Bokmål
oc: Norvegian classic

en: Norwegian Nynorsk
oc: Neonorvegian

en: Ossetian
oc: Ossèt

en: Quechua
oc: Quíchoa

en: Sardinian
oc: Sard

en: Sindhi
oc: Shindi

en: Northern Sami
oc: Sami Nordic

en: Albanian
oc: Albanés

en: Serbian
oc: Sèrbi

en: Tajik
oc: Tadjik

en: Thai
oc: Tailandés

en: Turkmen
oc: Turcmèn

en: Ukrainian
oc: Ucraïnian

en: Uzbek
oc: Ozbèc

en: Vietnamese
oc: Vietnamian

en: Zulu
oc: Zoló

en: Popular content
oc: Contengut populaire

en: How many content items to display in "all time" list.
oc: Nombre d'elements de contengut afichar dins la lista « dempuèi lo començament ».

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
oc: Nombre d'elements de contengut afichats dins la lista « vist recentament ».

en: Today's:
oc: Uèi  :

en: All time:
oc: Dempuèi lo començament  :

en: Last viewed:
oc: Darrièr accès  :

en: View pages that have recently been visited.
oc: Veure las paginas que han estat visitadas recentment.

en: View pages that have been hit frequently.
oc: Aficha las paginas que son consultadas frequentament.

en: Not restricted
oc: Pas restreint

en: The number of visitors who have read the node.
oc: Lo nombre de visitors que an legit lo nosèl.

en: The number of visitors who have read the node today.
oc: Lo nombre de visitors qu'an lu lo nosèl uèi.

en: Last view
oc: Darrièra consultation

en: The date on which a visitor last read the node.
oc: La data à la quala un visitor a lu lo nosèl en darrièr.

en: Saint Barthélemy
oc: Sant Bartomieu

en: Saint Martin (French part)
oc: Sant Martin (partida francesa)

en: All pages except those listed
oc: Totas las paginas, levat las que son listadas

en: Only the listed pages
oc: Solament las paginas listadas

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
oc: Especificar las paginas en utilizant lors camins. Sasir un camin per linha. Lo caractèr «*» es un caractèr de remplaçament (tanben appelé joker o wildcard). Exemples de camins : %blog per la pagina du blog e %blog-wildcard per totes los blogs personals. %front representa la pagina d’accueil.

en: Not customizable
oc: Pas personalizable

en: Restricted to certain pages
oc: Reservat a d'unas paginas

en: View content hits
oc: Consulta los accèsses al contengut

en: Kyrgyz
oc: Kirguís

en: Format plural
oc: Former lo plural

en: Contextual filters
oc: Filtres contextuals

en: Thousands marker
oc: Separador de milierats
