Visitors (Web Analytics) (8.x-2.29) - en to cs translation catalogue (347 entries)

en: Title
cs: Nadpis

en: Pages
cs: Stránky

en: Operations
cs: Operace

en: Language
cs: Jazyk

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Date
cs: Datum

en: Hourly
cs: Každou hodinu

en: Daily
cs: Denně

en: Weekly
cs: Týdně

en: Monthly
cs: Měsíčně

en: Country
cs: Země

en: Settings
cs: Nastavení

en: Label
cs: Popisek

en: Save
cs: Uložit

en: Default
cs: Výchozí

en: Sunday
cs: Neděle

en: Monday
cs: Pondělí

en: Tuesday
cs: Úterý

en: Wednesday
cs: Středa

en: Thursday
cs: Čtvrtek

en: Friday
cs: Pátek

en: Saturday
cs: Sobota

en: Path
cs: Cesta

en: Display
cs: Zobrazit

en: never
cs: nikdy

en: Total
cs: Celkem

en: Unknown
cs: Neznámý

en: User
cs: Uživatel

en: All
cs: Vše

en: Year
cs: Rok

en: Not found
cs: Nenalezeno

en: Host
cs: Hostitel

en: Never
cs: Nikdy

en: To
cs: Komu

en: From
cs: Od

en: Visibility
cs: Viditelnost

en: Roles
cs: Role

en: Count
cs: Počet

en: Performance
cs: Výkon

en: 1 day
cs: 1 den

en: 1 year
cs: 1 rok

en: Range
cs: Rozsah

en: Month
cs: Měsíc

en: Desc
cs: Sestupně

en: Namibia
cs: Namibie

en: Palestine
cs: Palestina

en: Iran
cs: Irán

en: New Zealand
cs: Nový Zéland

en: North America
cs: Serverní Amerika

en: Cuba
cs: Kuba

en: Brazil
cs: Brazílie

en: Jamaica
cs: Jamajka

en: Japan
cs: Japonsko

en: Libya
cs: Libie

en: Poland
cs: Polsko

en: Portugal
cs: Portugalsko

en: Singapore
cs: Singapur

en: Turkey
cs: Turecko

en: Week
cs: Týden

en: Day
cs: Den

en: January
cs: Leden

en: February
cs: Únor

en: March
cs: Březen

en: April
cs: Duben

en: May
cs: Kvě

en: June
cs: Červen

en: July
cs: Červenec

en: August
cs: Srpen

en: September
cs: Září

en: October
cs: Říjen

en: November
cs: Listopad

en: December
cs: Prosinec

en: Configuration
cs: Nastavení

en: Users
cs: Uživatelé

en: Referrer
cs: Odkazující stránka

en: Top pages
cs: Nejnavštěvovanější stránky

en: Recent hits
cs: Nedávná zobrazení

en: City
cs: Město

en: Latitude
cs: Zeměpisná šířka

en: Longitude
cs: Zeměpisná délka

en: Germany
cs: Německo

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Full
cs: Celé

en: Afghanistan
cs: Afghánistán

en: Albania
cs: Albánie

en: Algeria
cs: Alžír

en: American Samoa
cs: Amerikan Samoa

en: Antarctica
cs: Antarktida

en: Antigua and Barbuda
cs: Antigua a Barbuda

en: Armenia
cs: Arménie

en: Australia
cs: Austrálie

en: Austria
cs: Rakousko

en: Azerbaijan
cs: Ázerbájdžán

en: Bahamas
cs: Bahamy

en: Bangladesh
cs: Bangladéš

en: Belarus
cs: Bělorusko

en: Belgium
cs: Belgie

en: Bermuda
cs: Bermudy

en: Bhutan
cs: Bhútán

en: Bolivia
cs: Bolívie

en: Bosnia and Herzegovina
cs: Bosna a Herzegovina

en: Bouvet Island
cs: Bouvetův ostrov

en: Bulgaria
cs: Bulharsko

en: Cambodia
cs: Kambodža

en: Cameroon
cs: Kamerun

en: Canada
cs: Kanada

en: Cayman Islands
cs: Kajmanské ostrovy

en: Central African Republic
cs: Středoafrická republika

en: Chad
cs: Čad

en: China
cs: Čína

en: Christmas Island
cs: Vánoční ostrov

en: Cocos (Keeling) Islands
cs: Kokosové ostrovy

en: Colombia
cs: Kolumbie

en: Comoros
cs: Komory

en: Congo
cs: Kongo

en: Cook Islands
cs: Cookovy ostrovy

en: Costa Rica
cs: Kostarika

en: Cyprus
cs: Kypr

en: Denmark
cs: Dánsko

en: Djibouti
cs: Džibutsko

en: Dominica
cs: Dominika

en: Dominican Republic
cs: Dominikánská republika

en: Ecuador
cs: Ekvádor

en: El Salvador
cs: Salvador

en: Equatorial Guinea
cs: Rovníková Guinea

en: Estonia
cs: Estonsko

en: Ethiopia
cs: Etiopie

en: Faroe Islands
cs: Faerské ostrovy

en: Finland
cs: Finsko

en: France
cs: Francie

en: French Guiana
cs: Francouzská Guayana

en: French Polynesia
cs: Francouzská Polynésie

en: Gambia
cs: Gambie

en: Greece
cs: Řecko

en: Greenland
cs: Grónsko

en: Heard Island and McDonald Islands
cs: Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy

en: Hungary
cs: Maďarsko

en: Iceland
cs: Island

en: India
cs: Indie

en: Indonesia
cs: Indonésie

en: Iraq
cs: Irák

en: Ireland
cs: Irsko

en: Italy
cs: Itálie

en: Jordan
cs: Jordánsko

en: Kazakhstan
cs: Kazachstán

en: Kuwait
cs: Kuvajt

en: Kyrgyzstan
cs: Kyrgyzstán

en: Latvia
cs: Lotyšsko

en: Lebanon
cs: Libanon

en: Liberia
cs: Libérie

en: Liechtenstein
cs: Lichtenštejnsko

en: Lithuania
cs: Litva

en: Luxembourg
cs: Lucembursko

en: Malaysia
cs: Malajsie

en: Maldives
cs: Maledivy

en: Marshall Islands
cs: Marshallovy ostrovy

en: Martinique
cs: Martinik

en: Mauritania
cs: Mauretánie

en: Mauritius
cs: Mauricius

en: Mexico
cs: Mexiko

en: Monaco
cs: Monako

en: Mongolia
cs: Mongolsko

en: Morocco
cs: Maroko

en: Mozambique
cs: Mosambik

en: Nepal
cs: Nepál

en: Netherlands
cs: Nizozemsko

en: New Caledonia
cs: Nová Kaledonie

en: Nicaragua
cs: Nikaragua

en: Nigeria
cs: Nigérie

en: Norfolk Island
cs: Norfolk

en: Northern Mariana Islands
cs: Severní Mariany

en: Norway
cs: Norsko

en: Oman
cs: Omán

en: Pakistan
cs: Pákistán

en: Papua New Guinea
cs: Papua - Nová Guinea

en: Philippines
cs: Filipíny

en: Qatar
cs: Katar

en: Romania
cs: Rumunsko

en: Russia
cs: Rusko

en: Saudi Arabia
cs: Saudská Arábie

en: Seychelles
cs: Seychely

en: Slovakia
cs: Slovensko

en: Slovenia
cs: Slovinsko

en: Solomon Islands
cs: Šalamounovy ostrovy

en: Somalia
cs: Somálsko

en: South Africa
cs: Jižní Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
cs: Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy

en: Spain
cs: Španělsko

en: Sri Lanka
cs: Šrí Lanka

en: Sudan
cs: Súdán

en: Suriname
cs: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
cs: Špicberky a Jan Mayen

en: Sweden
cs: Švédsko

en: Switzerland
cs: Švýcarsko

en: Syria
cs: Sýrie

en: Taiwan
cs: Tchaj-wan

en: Tajikistan
cs: Tádžikistán

en: Tanzania
cs: Tanzánie

en: Thailand
cs: Thajsko

en: Trinidad and Tobago
cs: Trinidad a Tobago

en: Tunisia
cs: Tunisko

en: Turkmenistan
cs: Turkménistán

en: Turks and Caicos Islands
cs: Turks a Caicos

en: Ukraine
cs: Ukrajina

en: United Arab Emirates
cs: Spojené arabské emiráty

en: United Kingdom
cs: Spojené království

en: United States
cs: Spojené státy

en: United States Minor Outlying Islands
cs: Menší odlehlé ostrovy Spojených států amerických

en: Uzbekistan
cs: Uzbekistán

en: Wallis and Futuna
cs: Wallis a Futuna

en: Yemen
cs: Jemen

en: Zambia
cs: Zambie

en: Arabic
cs: Arabsky

en: English
cs: Anglicky

en: French
cs: Francouzsky

en: Italian
cs: Italsky

en: Spanish
cs: Španělsky

en: Japanese
cs: Japonsky

en: Korean
cs: Korejsky

en: Browser
cs: Prohlížeč

en: How many content items to display in "day" list.
cs: Kolik položek se má zobrazovat v seznamu „den“.

en: Hour
cs: Hodina

en: Number of day's top views to display
cs: Počet zobrazovaných denních návštěv

en: Number of all time views to display
cs: Počet zobrazovaných návštěv za celé období

en: Number of most recent views to display
cs: Počet zobrazovaných posledních návštěv

en: Visitor
cs: Návštěvník

en: Track
cs: Sledovat

en: Aland Islands
cs: Ålandy

en: Saint Kitts and Nevis
cs: Svatý Kryštof a Nevis

en: Saint Lucia
cs: Svatá Lucie

en: Sao Tome and Principe
cs: Svatý Tomáš a Princův ostrov

en: French Southern Territories
cs: Francouzská jižní území

en: Saint Vincent and the Grenadines
cs: Svatý Vincenc a Grenadiny

en: details
cs: detaily

en: Apply
cs: Použít

en: British Indian Ocean Territory
cs: Britské indickooceánské území

en: Croatia
cs: Chorvatsko

en: Korea, Republic of
cs: Korejská republika

en: Lao People's Democratic Republic
cs: Laoská lidově demokratická republika

en: Moldova, Republic of
cs: Moldavská republika

en: Pitcairn
cs: Pitcairnův ostrov

en: Western Sahara
cs: Západní Sahara

en: Day of Month
cs: Den v měsíci

en: Day of Week
cs: Den v týdnu

en: Precision
cs: Přesnost

en: Pager
cs: Stránkovač

en: Offset
cs: Posun

en: Falkland Islands (Malvinas)
cs: Falklandy (Malvíny)

en: Bulgarian
cs: Bulharsky

en: Croatian
cs: Chorvatsky

en: Czech
cs: Česky

en: Danish
cs: Dánsky

en: Dutch
cs: Holandsky

en: Finnish
cs: Finsky

en: German
cs: Německy

en: Hungarian
cs: Maďarsky

en: Polish
cs: Polsky

en: Romanian
cs: Rumunsky

en: Russian
cs: Rusky

en: Slovak
cs: Slovensky

en: Swedish
cs: Švédsky

en: Turkish
cs: Turecky

en: Number of views
cs: Počet shlédnutí

en: Route
cs: Cesta

en: Entity type
cs: Typ entity

en: Isle of Man
cs: Ostrov Man

en: Saint Pierre and Miquelon
cs: Saint Pierre a Miquelon

en: Serbia
cs: Srbsko

en: Timor-Leste
cs: Východní Timor

en: Decimal point
cs: Desetinná tečka

en: 2 weeks
cs: 2 týdny

en: 1 view | @count views
cs[0]: 1 zobrazení
cs[1]: @count zobrazení
cs[2]: @count zobrazení

en: Europe
cs: Evropa

en: Abbreviation
cs: Zkratka

en: Value type
cs: Typ hodnoty

en: Invalid date format.
cs: Neplatný formát data.

en: Total views
cs: Celkový počet zobrazení

en: The total number of times the node has been viewed.
cs: Celkový počet zobrazení uzlu.

en: Views today
cs: Zobrazení dnes

en: The total number of times the node has been viewed today.
cs: Celkový počet dnešních zobrazení uzlu.

en: The most recent time the node has been viewed.
cs: Čas kdy byl uzel naposledy prohlížen.

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: - All -
cs: - Vše -

en: Visitors
cs: Návštěvníci

en: Filter criteria
cs: Kritéria pro filtrování

en: Catalan
cs: Katalánsky

en: Belarusian
cs: Bělorusky

en: Bosnian
cs: Bosensky

en: Chechen
cs: Čečensky

en: Corsican
cs: Korsicky

en: Estonian
cs: Estonsky

en: Irish
cs: Irsky

en: Armenian
cs: Arménsky

en: Icelandic
cs: Islandsky

en: Latin
cs: Latinsky

en: Luxembourgish
cs: Lucembursky

en: Latvian
cs: Litevsky

en: Macedonian
cs: Makedonsky

en: Mongolian
cs: Mongolsky

en: Norwegian Bokmål
cs: Norsky (Bokmål)

en: Norwegian Nynorsk
cs: Norsky (Nynorsk)

en: Albanian
cs: Albánsky

en: Serbian
cs: Srbsky

en: Thai
cs: Thajsky

en: Ukrainian
cs: Ukrajinsky

en: Vietnamese
cs: Vietnamsky

en: Popular content
cs: Oblíbený obsah

en: How many content items to display in "all time" list.
cs: Kolik položek se má zobrazovat v seznamu „za celé období“.

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
cs: Kolik položek se má zobrazovat v seznamu „nedávno zobrazeno“.

en: Today's:
cs: Dnes:

en: All time:
cs: Za celé období:

en: Last viewed:
cs: Naposledy zobrazeno:

en: View pages that have recently been visited.
cs: Zobrazit stránky, které byly v poslední době zobrazeny.

en: View pages that have been hit frequently.
cs: Zobrazit stránky, které byly v poslední době nejnavštěvovanější.

en: « First
cs: « První

en: Last »
cs: Poslední »

en: Referer
cs: Odkazující stránka

en: Not restricted
cs: Není omezeno

en: The number of visitors who have read the node.
cs: Počet návštěvníků, kteří zobrazili daný uzel.

en: The number of visitors who have read the node today.
cs: Počet návštěvníků, kteří dnes zobrazili daný uzel.

en: Last view
cs: Poslední zobrazení

en: The date on which a visitor last read the node.
cs: Datum, kdy návštěvník naposledy zobrazil daný uzel.

en: Saint Barthélemy
cs: Svatý Barthélemy

en: Saint Martin (French part)
cs: Svatý Martin (Francouzská část)

en: All pages except those listed
cs: Všechny stránky kromě uvedených

en: Only the listed pages
cs: Jen uvedené stránky

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
cs: Zadejte stránky použitím jejich cest. Na každý řádek zadejte jednu cestu. Znak '*' je zástupný znak. Cesta může být například %blog pro stránku blogu nebo %blog-wildcard pro každý osobní blog. %front je úvodní stránka.

en: Restricted to certain pages
cs: Omezený na určitý stránky

en: View content hits
cs: Zobrazit počítadlo přístupů

en: Kyrgyz
cs: Kyrgyzština

en: Dzongkha
cs: Dzongkä

en: Māori
cs: Maorština

en: Default (@default)
cs: Výchozí (@default)

en: Asc
cs: Vzestupně

en: Format plural
cs: Formátovat množné číslo

en: No customization allowed
cs: Přizpůsobení není povoleno

en: Add to the selected roles only
cs: Přidat pouze k vybraným rolím

en: Add to every role except the selected ones
cs: Přidat ke všem rolím, kromě vybraných

en: Contextual filters
cs: Kontextuální filtry

en: Thousands marker
cs: Oddělovač tisíců

en: Côte d'Ivoire
cs: Pobřeží slonoviny

en: Entity types
cs: Typy entit

en: South Sudan
cs: Jižní Súdán

en: Plural variants
cs: Varianty množného čísla

en: Czechia
cs: Česko

en: North Macedonia
cs: Severní Makedonie
