VisualN (8.x-1.0-alpha11) - en to ru translation catalogue (88 entries)

en: delete
ru: удалить

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Operations
ru: Операции

en: Cancel
ru: Отмена

en: Description
ru: Описание

en: Edit
ru: Редактировать

en: None
ru: Нет

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Weight
ru: Вес

en: Center
ru: Центр

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: General settings
ru: Основные настройки

en: Field
ru: Поле

en: Label
ru: Метка

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Default
ru: По умолчанию

en: Add
ru: Добавить

en: View
ru: Просмотр

en: Number of items
ru: Количество пунктов

en: Created
ru: Создано

en: Number of columns
ru: Количество столбцов

en: Create
ru: Создать

en: Default settings
ru: Настройки по умолчанию

en: Module
ru: Модуль

en: Custom
ru: Собственная

en: Location
ru: Место

en: Revisions
ru: Редакции

en: Number of rows
ru: Количество позиций

en: Authored by
ru: Автор

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Textfield
ru: Текстовое поле

en: preview
ru: просмотр

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Align
ru: Выравнивание

en: Image URL
ru: URL изображения

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: Create new revision
ru: Создать новую редакцию

en: Select list
ru: Список выбора

en: Revert
ru: Вернуть

en: Open in new window
ru: Открыть в новом окне

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Reference
ru: Связь

en: Revisions for %title
ru: Редакции %title

en: Revision
ru: Редакция

en: Changed
ru: Изменение

en: Revision of %title from %date
ru: Редакция %title от %date

en: Number of points
ru: Количество очков

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите вернуться к редакции от %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите удалить редакцию от %revision-date?

en: Build
ru: Конструктор

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Data
ru: Данные

en: About
ru: Информация

en: - Select -
ru: - Выберите -

en: Entity type
ru: Тип сущности

en: Bundle
ru: Набор

en: Config
ru: Конфигурация

en: Delete all revisions
ru: Удалить все редакции

en: Textarea
ru: Текстовая область

en: Publishing status
ru: Статус публикации

en: Resource
ru: Ресурс

en: Copy of the revision from %date.
ru: Копия редакции от %date.

en: Data key
ru: Ключ данных

en: Current revision
ru: Текущая редакция

en: Default fetcher
ru: Сборщик по умолчанию

en: Include file in display
ru: Включить файл в отображение

en: The description may be used as the label of the link to the file.
ru: Описание может использоваться как текст ссылки на файл.

en: No defined styles
ru: Нет заданных стилей

en: Weight for @title
ru: Вес @title

en: Hash
ru: Хэш

en: Header title
ru: Название в шапке

en: Element type
ru: Тип элемента

en: No content found
ru: Нет найденного содержимого

en: Map height (px)
ru: Высота карты (в пикселях)

en: The time that the entity was created.
ru: Время создания объекта.

en: The time that the entity was last edited.
ru: Время редактирования объекта.

en: Revision translation affected
ru: Редакция, на которую повлиял перевод

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ru: Указывает, что последние редактирование перевода принадлежит текущей редакции.

en: @date by @username
ru: @date от @username

en: @langname revisions for %title
ru: Редакции @langname для материала  %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно желаете вернуть перевод на язык @language к редакции от %revision-date?

en: Revert content shared among translations
ru: Вернуть контент, общий для переводов

en: Slide content
ru: Содержимое слайда
